- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Wystawa „Za chleb i wolność. Lata 1978–1981”

Jest to historia najnowsza Polski opowiedziana obiektywami fotoaparatów. To unikalne fotografie, w większości nigdy dotąd niepublikowane, dokumentujące Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Niejednokrotnie są to zdjęcia wykonane przez amatorów, niekiedy nawet anonimowych, którzy przypadkiem znaleźli się w miejscu wydarzeń i mieli przy sobie aparat fotograficzny.
Rok 1980 zapadł w pamięci milionów Polaków jako rok Solidarności. Po raz pierwszy od ponad czterdziestu lat Polacy poczuli się wolni. Robotnicy przestali się bać władzy. Władza zaczęła liczyć się z obywatelami. Rok później na murach pojawiły się hasła nawołujące do buntu a na ulice wyszli demonstranci. Solidarność tryumfowała, ale zostało to brutalnie przerwane 13 grudnia 1981 roku. Ruch, który narodził się w sierpniu ’80 w dziewięć lat później zmienił zarówno historię Polski jak i Europy, odsunął żelazną kurtynę daleko na wschód. Aby pamięć o wydarzeniach lat 1978-1981 trwała w nas.
Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów IPN dokonał zespół złożony z uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia „13 Grudnia” i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę opracowali: Kamil Burzyński, Dominik Cieszkowski, Anna Jagodzińska, Sławomir Karpiński, Romuald Lazarowicz, Grzegorz Majchrzak, Dorota Serwadczak oraz Jan Żaryn. Honorowy patronat nad Wystawą objęli: Prymas Polski Senior Kardynał Józef Glemp i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Otwarcie wystawy nastąpi 10 lutego, o godz. 18.00, gdzie najpierw zostanie odprawiona Msza za Ojczyznę, a zaraz po niej nastąpi prelekcja prowadzona przez pracowników Częstochowskiego Instytutu Pamięci Narodowej

R

Podziel się: