- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Wolontariat Koleżeński „Mary i Max”

 

 

Wiele słynnych ludzi było osobami w spektrum, najsłynniejszą z nich był Albert Einstein. Biografowie na podstawie analizy jego życiorysu dochodzą do wniosku, że na pewno był osobą w spektrum. Świadczy o ty m.in. fakt, że odrzucił propozycję pracy na uczelni, gdyż ta wymagała by od niego wpasowania w reguły w niej panujące oraz kontakty z wieloma osobami. Wybrał spokojną, bezpieczną pracę  urzędzie patentowym.

Sir Anthony Hopkins, wybitny aktor znany z wielu ról, w jednym z wywiadów przyznał, że zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, czyli jedno z zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jak stwierdził, pomaga mu ono w wykonywanym zawodzie, ponieważ inaczej “patrzy na człowieka i dzięki temu potrafi zrozumieć oraz odwzorować graną przez siebie postać”. Najsłynniejszą chyba współcześnie żyjącą osobą w spektrum jest Elon Musk. Po wyznaniu w jednym z programów, że ma zespół Aspergera, poprosił o wybaczenie nie zawsze stosownych wpisów na Tweeterze. Czasami mówię lub publikuję w mediach społecznościowych dziwne rzeczy, bo tak działa mój mózg – tłumaczył. – Tym, którzy poczuli się urażeni przypominam, że od nowa wymyśliłem samochody elektryczny i wysyłam ludzi na Marsa – dodał.

Osoby w spektrum autyzmu mogą mieć trudności w nawiązywaniu nowych znajomości. Bardzo wiele osób w spektrum jest odtrącana, nierozumiana, a Wolontariat pokazuje im inną perspektywę relacji z drugim człowiekiem. Często dzięki udziałowi w Programie po raz pierwszy zdarza im się wyjść np. do kina z kimś innym niż rodzic. Dzięki udziałowi w Wolontariacie Koleżeńskim „Mary i Max” wolontariusze mogą sprawić, że osoby w spektrum poczują się mniej samotne.

Obecnie szukamy wolontariuszy, osób powyżej 14 roku życia, mieszkających w Częstochowie lub miejscowości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do miasta, dysponujących kilkoma godzinami czasu wolnego w tygodniu, otwartych na i chętnych na nowe znajomości, a przede wszystkim  – chętnych do pomocy drugiemu człowiekowi. Tylko tyle i aż tyle. Chętnych do udziału w tej edycji zapraszamy do zgłaszania się przez aplikację na stronie wolontariatkolezenski.pl. Tam też można dowiedzieć się więcej na temat Programu.

Samo zgłoszenie nie oznacza jeszcze udziału w wolontariacie. Najpierw z wolontariuszem spotyka się psycholog. Spotkanie ma na celu lepsze poznanie się, jest to również okazja do zadania wielu pytań na temat Programu. Następnie wolontariusz uczestniczy w dwudniowym szkoleniu, które ma na celu przygotowanie go na spotkanie z osobą w spektrum. Dopiero po szkoleniu wolontariusz podejmuje decyzję na temat swojego udziału w programie.

Następnie jest czas na pierwsze spotkanie z dobranym do wolontariusza uczestnikiem. W pierwszym spotkaniu zawsze uczestniczy opiekun. Jest nim psycholog, który czuwa nad relacją przez cały czas trwania Programu.

W czasie kilku miesięcy nasze pary spotykają się na stopie towarzyskiej. Czasem jest to spacer po parku, innym razem wyjście do kina, kawiarni lub pizzerii. Zapewniamy vouchery do wielu fajnych miejsc w mieście, tak aby naszych wolontariuszy nie ograniczały fundusze. Odbywają się również spotkania grupowe i motywacyjne. Nasi wolontariusze i uczestnicy mają okazję się poznać i podzielić doświadczeniami.

Udział w Wolontariacie to nie tylko nawiązanie nowych znajomości. To zdobycie praktycznej wiedzy na temat autyzmu i poszerzenie własnych horyzontów. To również satysfakcja płynąca z pomocy drugiemu człowiekowi. Nasi Wolontariusze dzieląc się swoim czasem mówili, że nauczyło ich to dostrzegania innych perspektyw oraz pokory. Mieli też ogromną satysfakcję widząc jak bardzo rozwija się drugi człowiek, kiedy tylko da mu się na to przestrzeń.

Podziel się: