- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

,,Warszyc” patronem dworca PKP w Radomsku

 

19 lutego 2022 roku w 75. rocznicę mordu na Żołnierzy Wyklętym-Niezłomnym Stanisławie Sojczyńskim ,,Warszycu”  dworzec w Radomsku otrzymał jego imię. Kpt. Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pomysłodawczynią i inicjatorką nadania radomszczańskiemu dworcowi imienia bohatera podziemia niepodległościowego, przy aprobacie samorządowców, była poseł Anna Milczanowska, a samą ideę wsparł Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP. W organizację wydarzenia zaangażowali się także Jarosław Ferenc, prezydent miasta Radomska oraz Beata Pokora, starosta powiatu radomszczańskiego. Nadanie imienia odbyło się przy budynku dworca, a całe wydarzenie poprzedziła msza święta. Uroczystość na dworcu rozpoczęła się od prezentacji fragmentu spektaklu Teatru Źródło pt. „Do winy się nie poczuwam”. To dramat o Konspiracyjnym Wojsku Polskim – przedstawiający formację od momentu zawiązania po proces dowództwa KWP w Łodzi. Po spektaklu odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi dworca. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Antoni Macierewicz – marszałek senior Sejmu RP, Anna Milczanowska – poseł na Sejm RP, Rafał Zgorzelski – członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., samorządowcy, przedstawiciele formacji wojskowych i kombatanckich oraz harcerstwa, a także reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych. Po uroczystości na dworcu delegacje złożyły kwiaty pod  grobem-pomnikiem KWP na Cmentarzu Starym oraz pod pomnikiem KWP przy ul. Armii Krajowej.

 

Stanisław Sojczyński urodził się w 1910 roku w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim. Żołnierz Armii Krajowej, organizator oraz dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego – jednej z największych organizacji podziemia antykomunistycznego w centralnej i południowej Polsce. Konspiracyjne Wojsko Polskie wsławiło się m.in. wyzwoleniem grupy aresztowanych przez władze komunistyczne w więzieniu w Radomsku. W 1946 roku Stanisław Sojczyński został aresztowany i następnie skazany na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi. Zamordowano go 19 lutego 1947 r. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała brygady.

 

– Spotykamy się dziś w tym miejscu w szczególnym dniu – w 75. rocznicę zamordowania przez władze komunistyczne bohatera podziemia niepodległościowego. Nadając dworcowi w Radomsku imię pochodzącego z tego regionu żołnierza Armii Krajowej i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, chcemy podkreślić, jak bardzo cenimy poświęcenie osób, które podjęły walkę z okupantami, zarówno niemieckim, jak i sowieckim o w pełni niepodległą i suwerenną Polskę. Pamięć o obrońcach naszej ojczyzny jest niezwykle istotna dla umacniania polskiej tożsamości – powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

 

Dworzec kolejowy w Radomsku jest jedną z wizytówek miasta. To obiekt zabytkowy – został oddany do użytku w 1935 roku, w 2011 roku Polskie Koleje Państwowe S.A. przeprowadziły jego kompleksowy remont. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Dworzec w Radomsku to już dziesiąty obiekt w Polsce, który zyskał swojego patrona w ramach programu nadawania dworcom imion wybitnych Polaków – zasłużonych dla historii kraju osób i bohaterów zbiorowych, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Nadanie imienia dworcowi Radomsko fot. PKP S.A.

 

Podziel się: