- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

W tym tygodniu na Jasnej Górze

 

Modlitwa i pomoc

Na Jasnej Górze nie ustaje modlitwa o zakończenie wojny. Włączają się w nią indywidualni wierni i różne grupy zorganizowane.

Obok modlitwy uchodźcom niesiona jest konkretna pomoc materialna. Potrzeby są ogromne. Uchodźców wciąż przybywa także pod „jasnogórski dach”. Jest ich już ponad 100. To przede wszystkim kobiety i dzieci. Na Halach noclegowych jest dwoje niemowląt, pięcio i dziewięciomiesięczne, sporo jest kilkulatków. W sumie 50 dzieci do 17 roku życia.

Paulini i siostry urszulanki, które prowadzą Hale noclegowe, robią wszystko, by zapewnić wojennym uchodźcom godne warunki do przetrwania tego trudnego czasu. Zakupione zostały dodatkowe urządzenia AGD, tworzone są sale np. zabaw dla dzieci, telewizyjne. Posiłki wydawane są w Domu Pielgrzyma.

Po ukraińsku mówi jeden z paulinów, o. Arseniusz, któremu też udało się ewakuować z Ukrainy i s. Anna, urszulanka, która 30 lat tam pracowała.  Przyjechała do Polski na leczenie i po wybuchu wojny już tu pozostała.

Z myślą o potrzebach duchowych w bazylice od 13 marca, w każdą niedzielę o godz. 14.30 sprawowana jest Msza św. w języku ukraińskim w obrządku rzymskokatolickim. – Wychodzimy naprzeciw potrzebom duchowym naszych braci i sióstr, chcemy by Sanktuarium było też miejscem odnowy wiary nie tylko w Boga, ale i w drugiego człowieka – podkreślają paulini.

Od niedzieli 20 marca sprawowana będzie też Boska Liturgia w rycie greckokatolickim, to o godz. 13.00 w Kaplicy św. Jana Pawła II.

Za wstawiennictwem św. Józefa

19 marca obchodzona jest w Kościele uroczystość św. Józefa. Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny odbiera cześć także na Jasna Góra. Przez cały marzec w Bazylice przy bocznym ołtarzu mu poświęconym sprawowana jest o 7 rano Eucharystia, a teraz w ramach nowenny uczestniczą w niej siostry nazaretanki wypraszając pokój u tego patrona uchodźców. Św. Józefowi poświęcona jest kaplica na tzw. Halach. Tu od 50 lat gromadzą się młodzi i rodziny w ramach swojego duszpasterstwa.

Modlitwa za papieża

W sobotę, 19 marca, na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolska modlitwa za papieża Franciszka w ramach inicjatywy tegorocznej „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

Inspiracją do jej powstania było spotkanie Franciszka z Rafałem Orzechowski (wtedy maturzystą, obecnie alumnem IV roku WSD w Łomży) w bazylice Santa Maria Maggiore w 2017 roku. Papież powiedział mu wtedy “Ja modlę się za Ciebie, a ty módl się za mnie”.

– Skoro papież odpowiada za wszystkich katolików na całej ziemi, czyli jest “jeden za wszystkich”, to jako my jako ludzie wierzący chociaż raz w roku powinniśmy być “wszyscy za jednego”. Z tego względu co roku w okolicy 13 marca organizujemy wielki łańcuch modlitwy, którym otaczamy Ojca Świętego. W tym dniu dziękujemy Bogu za Jego pontyfikat oraz prosimy o kolejne łaski – wyjaśniają organizatorzy

W tym roku modlitwa odbędzie się po raz 5. pod hasłem: Słyszeć – Słuchać – Wysłuchać. W ramach spotkania odbędzie się m.in. panel synodalny z biskupami.

W obronie życia

W sobotę, 19 marca odbędzie się 42. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka. Rozpocznie ją Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 9. 30 pod przewodnictwem abp. Wacław Depo, metropolity częstochowskiego. – Modlitwa, pokuta, działanie – dla ratowania przed aborcją dzieci, ich matek oraz całego społeczeństwa. Na pierwszym miejscu zawsze powinna być modlitwa. Dlatego Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka jest dla nas tak ważna – podkreślają organizatorzy.

Rekolekcje wielkopostne

17- 20 marca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Jasnogórskich Dni Skupienia zatytułowanych „Daję Słowo, czyli przykazania jako obietnice Boga” Rekolekcje mają na celu pogłębienie wiary i Pisma Św. Prowadzi je o. Marcin Ciechanowski.

W dniach 18-20 II odbędą się także wielkopostne rekolekcje Bractwa NMP Królowej Koryny Polski. Poprowadzi je o. Azariasz Hess OFM, duszpasterz i rekolekcjonista z Lublina.

Maturzyści

Po okresie przerwy spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi powraca tradycyjna forma pielgrzymowania maturzystów. Już nie tylko skromne delegacje, ale trochę większe grupy. W poniedziałek, 14 marca, z diec. kieleckiej przyjechało ok. 2 tys. uczniów. W piątek, 18 marca, przybędą młodzi z diec. świdnickiej i diec. kaliskiej, w sobotę, 19 marca, z arch. gnieźnieńskiej.

 

Podziel się: