- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

W BAJECZNEJ KRAINIE POŚRÓD WAPIENNYCH OSTAŃCÓW

 

Kolejnym miejscem godnym uwagi były jaskinie, w których, bez względu na porę roku, stała temperatura wynosi 8 stopni Celsjusza. Jedna z nich znajduje się w skale Biśnik. Panuje tam ciemność, co sprzyja obecności nietoperzy przez cały rok. Ciekawostką dla nas była hibernacja nietoperzy, dzięki czemu mogą przetrwać okres gdy nie mają dostępu do owadów, które stanowią ich główne pożywienie. Stan hibernacji trwa od połowy października do początku kwietnia. Jaskinia na Biśniku jest najstarszym stanowiskiem archeologicznym, w którym odkryto pierwsze ślady człowieka oraz ogromne ilości kości zwierzęcych.

Po obiedzie i krótkim wypoczynku wybraliśmy się Zegarowe Skały oraz na ruiny średniowiecznego zamku Pilcza. Pochodzi on z XIII wieku. Kilka razy uległ zniszczeniu podczas toczących się wojen i potopu szwedzkiego. Po przeprowadzeniu licznych prac rekonstrukcyjnych, w całości został przeznaczony na obiekt turystyczny. Po wejściu na wieżę mogliśmy z tego miejsca podziwiać wspaniałe widoki.

W obrębie Rezerwatu Przyrody Smoleń mieliśmy okazję zobaczyć również drzewo z czerwoną literą „E” na pniu, co oznaczało, że jest to drzewo ekologiczne oraz drzewa z żółtym pasem wokół pnia wskazujący na wyłączony drzewostan nasienny (drzewa, z których ze względu na dobre geny, pozyskuje się nasiona dla szkółek ogrodniczych).

Będąc na szlaku, Pan Grimm pokazywał nam również buchtowisko – miejsce zryte przez zwierzęta oraz młodnik jodłowy, w których górne gałązki były zabezpieczone białą farbą, aby nie nadgryzały ich zwierzęta.

Zobaczyliśmy także murawy naskalne (kserotermiczne) oraz poznaliśmy wiele ciekawych okazów roślin charakterystycznych dla Rezerwatu Przyrody Smoleń: bodziszek cuchnący, glistnik jaskółcze ziele (jego żółty płyn z łodygi leczy kurzajki), marzanka wonna, kopytnik, bluszcz, paprocie: zanokcica i języcznik oraz inwazyjny rdestowiec sachaliński.

Ogromny problem w tym miejscu stanowi zarastanie terenów przez wysokie drzewa (spowodowane brakiem wypasania tutaj owiec), ponieważ zaburza to naturalną bioróżnorodność gatunkową roślin Rezerwatu Smoleń.

W drugim dniu, na terenie Ośrodka Edukacyjno-Naukowego, Pan Grimm w przystępny sposób przedstawił nam zasady segregacji śmieci i ich recyklingu. Mieliśmy również czas na wspólne gry i zabawy oraz integrację całej grupy. Na zakończenie naszego pobytu mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę podczas edukacyjnej gry.

Długo będziemy wspominać pobyt w tym miejscu, a zdobyta wiedza na pewno przyda nam się w dalszej edukacji.

 

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej PINOKIO, klasa 6a

Kasjan Egeman, Julian Grabara, Julia Kołodziejska, Małgorzata Stawiarska

Opiekun grupy: Ewa Błaszczak, Beata Sójka

 

 

 

Podziel się: