- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

VIII Wojewódzki Konkurs ,,Młody Mistrz Budownictwa” został rozstrzygnięty

 

 A oto laureaci:
Wyróżnienie Wydziału Budownictwa PCZ za najlepszy wynik w części teoretycznej w VIII Wojewódzkim Konkursie ” Młody Mistrz budownictwa ” zdobył reprezentant Państwowych Szkół Budownictwa – Zespołu Szkół z Bytomia
Wyróżnienia Śląskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego za najlepiej wykonaną część praktyczną zdobyła drużyna reprezentująca Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Zawiercia.
Wyróżnienia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa dla najlepiej współpracującej drużyny w części praktycznej zdobyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół nr 1 z Kłobucka.
Miejsce pierwsze w VIII Wojewódzkim Konkursie ” Młody Mistrz budownictwa ” zdobył Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych z Lublińca
Miejsce drugie w VIII Wojewódzkim Konkursie ” Młody Mistrz budownictwa ” zdobyły Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego z Częstochowy
Miejsce trzecie w VIII Wojewódzkim Konkursie ” Młody Mistrz budownictwa ” zdobył Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych z Tarnowskich Gór
Rozmawiamy z dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie Dariuszem Humajem
 Panie Dyrektorze, proszę przybliżyć cele konkursu.
 – Ma on celu przede wszystkim dobrą rywalizację, zaprezentowanie umiejętności uczniów kształcących się w branży budowlanej. To ma pokazać, że szkoły zawodowe przygotowują fachowców, którzy są poszukiwani na rynku pracy. firmy są zainteresowanie pozyskaniem takich pracowników i dlatego też współpracują z nami przy organizacji tego konkursu, a przy okazji mogą naocznie zobaczyć poziom naszego kształcenia i jakie umiejętności posiadają uczniowie.
Czy  Państwa współpraca wykracza poza zakres konkursu?
 – Oczywiście, realizujemy całoroczne działania, firmy nas wspierają, a my kształcimy specjalistów i nie możemy tego robić w oderwaniu od przyszłych pracodawców naszych wychowanków. Dlatego zależy nam na tym, aby uczniowie mieli dostęp do nowoczesnych technologii i materiałów, jakie są stosowne w budownictwie.
Z rozmów, jakie przeprowadziliśmy z uczniami widzimy, że chwalą sobie praktyczną część konkursu. Proszę uprzejmie wyjaśnić jakie są jego zasady.
 – W istocie konkurs jest nietypowy i cieszy się dużą popularnością. Sprawdza one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną i weryfikuje faktyczne umiejętności zawodowe uczniów. Drużyny są trzyosobowe i wykonują konkretne zadania praktyczne, w tym roku było to układanie płytek różnego rodzaju – na zewnątrz i wewnątrz obiektu oraz wykonywanie elewacji zewnętrznych. Poprzez ten konkurs -wbrew często panującej opinii, że szkoły zawodowe nie przygotowują do pracy – chcemy pokazać, że jest wręcz przeciwnie, że szkoły zawodowe naprawdę kształcą i to wysokiej klasy fachowców. Potrzebna jest – także w budownictwie – automatyzacja i komputeryzacja, ale sztuczna inteligencja nie zastąpi fachowca, nie ułoży nam płytek, paneli, nie wykończy domu czy mieszkania nie pomaluje ścian. I wiem, że nasi uczniowie mogą być spokojni o swoją przyszłość, bo pracę na pewno znajdą.  Również nasza współpraca z Politechniką Częstochowską jest przyszłościowa, bo pokazujemy uczniom, że jest dla nich także otwarta droga do wyższych studiów.
W pewnym czasie nastąpiła likwidacja szkół zawodowych, wytworzyła się filozofia konieczności posiadania dyplomu wyższych studiów, a w społeczeństwie panowało przeświadczenie, że szkoły zawodowe są złe. Rzeczywistość pokazała jak błędne to było myślenie. Na rynku zaczęło brakować przysłowiowego już hydraulika…
 – Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego w Częstochowie to jest branżowa szkoła pierwszego stopnia. Organizujemy nabór na: elektryka, montera robót wykończeniowych, automatyka , montera konstrukcji budowlanych i  inne zawody, które są atrakcyjne na rynku pracy. Nauka trwa trzy lata, ale kolejne dwa można uczyć się w szkole branżowej drugie stopnia i uzyskać tytuł technika. Technikum jednorodne też jest pięcioletnie, ale u nas po drodze można zdobyć jeden zawód i potem drugi. I co ważne, praktyczna nauka zawodu daje prawdziwy fach do ręki. Ponadto nasi absolwenci szkoły pierwsze stopnia pracują, są samodzielni  i jeśli chcą mogą  jednocześnie uczyć się dalej.
Podziel się: