- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

STOP NIELEGALNEMU GRAFFITI

Wkrótce w zasobach ZGM TBS pojawią się także nowe murale, których autorami będą uczniowie „Plastyka”. Wszystko w ramach specjalnego porozumienia o współpracy ZGM TBS i zespołu Szkół Plastycznych. 26 września w częstochowskiej Konduktorowi porozumienie podpisali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, prezes ZGM „TBS” Paweł Konieczny i dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska. W spotkaniu uczestniczyli także Tomasz Sętowski i młodzież Plastyka.

Obraźliwe napisy i rysunki na murach niszczą nie tylko pozytywny wizerunek miasta, ale także są problemem natury materialnej, bo ogromne koszty naprawy zniszczonych elewacji budynków ponoszą mieszkańcy, w tym przypadku lokatorzy miejskich zasobów. Z uciążliwym zjawiskiem nielegalnego graffiti zmagają się zarządcy budynków i służby miejskie. Niestety, często bezskutecznie. Stąd pomysł kolejnej akcji edukacyjnej dla lokatorów zasobów komunalnych i wszystkich mieszkańców miasta.

W ramach akcji powstał też spot filmowy. Do udziału w nim zaangażowano Tomasza Sętowskiego, artystę znanego nie tylko w Polsce. Przekonuje on, że warto oddać mury artystom, nie wandalom. Sam Sętowski jest dziś autorem wielu murali. Tylko w Częstochowie na Placu Biegańskiego można podziwiać jego „Wieżę Babel”. Dzieło to zostało również utrwalone w spocie promocyjnym kampanii.

– Świetnie, że idea muralowa rozwija się w naszym mieście. To znacznie poszerza działania plastyczne wielu artystów – mówił Tomasz Sętowski – Kiedyś z zazdrością patrzyłem na inne miasta, że dzieje się u nich tak wiele w kwestii murali. Teraz widzę, że powoli dorównujemy miastom, które przodowały w tym temacie. Wierzę, że niebawem je prześcigniemy. Idea, która została teraz stworzona spowoduje, że artyści wyszumią się i w Częstochowie będzie kolorowo.

Do udziału w filmie ZGM TBS zaprosił społeczność Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie. W roku szkolnym 2017/2018 w placówce ruszyła klasa o nowej specjalności – mural. Nic więc dziwnego, że szkoła mówi stop nielegalnym rysunkom i napisom na elewacjach bloków. Zamiast obraźliwych malowideł na blokach TBS już wkrótce pojawią się prace autorstwa uczniów „Plastyka”. Dzieła zostaną wykonane w różnych technikach, między innymi w klasycznej. Na murach zasobu ZGM TBS pojawi się także oryginalna ceramika. Wszystko w ramach warsztatów ćwiczeniowych, które są częścią nowej podstawy programowej. Opiekunem grupy jest Cezary Stojek.

ZGM przygotował 46 miejsc, gdzie młodzież będzie mogła popisać się swoimi talentem.

Podczas inauguracji akcji w częstochowskiej Konduktorowni szkoła zobowiązała się do wykonania murali. To początek długofalowych działań, których efekty poznamy najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

W ostatnich latach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przeprowadził akcję społeczną pod hasłem „Stop graffiti”, w ramach której w zasobach ZGM TBS dystrybuowano plakaty, a w lokalnych rozgłośniach radiowych emitowano spoty informacyjne. W ubiegłych latach skierowano także pisma do częstochowskich szkół. Akcja w dość krótkim czasie przyniosła wymierne efekty. Oprócz tego ZGM TBS wyznaczył nagrodę w wysokości 1000 złotych dla osób, które wskażą wandali. W 2015 roku w częstochowskiej Konduktorowni odbyły się warsztaty dla dzieci z dzielnicy Stare Miasto w ramach projektu realizowanego przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” z udziałem artysty Jakuba Kiedrzynka. Pod okiem instruktora powstały wówczas legalne „dzieła” na wyznaczonych przez miejską spółkę murach.

r

Podziel się: