- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Sierpień – miesiąc wybitnie pielgrzymkowy

SIERPNIOWE PIELGRZYMKI

Sierpień to w Częstochowie czas największego ruchu pielgrzymkowego, szczególnie przed i w czasie Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Święta Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Charakterystyczne w sierpniu są pielgrzymki piesze, zdążające pod Jasną Górę z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy.

Najliczniejsze z grup pieszych pochodzić będą tradycyjnie z archidiecezji krakowskiej (w sumie ok. 9,2 tys. pielgrzymów) i warszawskiej (ok. 8,5 tys.) oraz diecezji tarnowskiej (9 tys.). Zapowiadane są też bardzo liczne pielgrzymki z Radomia, Starachowic i Skarżyska (łącznie ok. 10 tys. osób). Kilkutysięczne pielgrzymki dotrą z Rybnika, Siedlec, Wrocławia, Gliwic czy Łodzi.

Na Jasną Górę mają dojechać pielgrzymki na rowerach (Elbląg, Białystok, Kiełczygłów, Warszawa, Golub-Dobrzyn), a nawet na rolkach (Warszawa). Będą oczywiście pielgrzymki biegowe (np. sztafetowa z Radomia) oraz tematyczne, jak np. mająca już długą tradycję Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg prowadzona przez ks. Andrzeja Szpaka z Krakowa.

Jak zwykle pielgrzymki piesze korzystać będą z wybranych dróg przejścia przez miasto, wyznaczonych przez miasto, a zabezpieczanych przez policję oraz służby miejskie.
Jednorazowo w sierpniu nie dojdzie zapewne pod Jasną Górą do tak dużego zgromadzenia pielgrzymów, jak w czasie niedawnej wizyty papieża Franciszka, ale 15 i 26 sierpnia – w sierpniowe święta maryjne – odbędą się uroczystości skupiające duże grupy wiernych, przyjeżdżające w te dni z całej Polski różnymi środkami transportu. Z okazji każdego większego zgromadzenia pielgrzymów służby miejskie przygotowują plan zabezpieczenia pielgrzymki, uzgadniając potrzeby m.in. w zakresie infrastruktury medycznej, sanitarnej oraz komunalnej.

ao, wt

Podziel się: