Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży “Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przede wszystkim daje szansę na rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na wartość życia człowieka poprzez promocję tematyki pro-life. Kształtuje wyobraźnię i umiejętności otaczającego świata, rozbudza wrażliwość na drugiego człowieka, zwłaszcza tego potrzebującego. Zachęca również uczniów do twórczego myślenia, ujawniania swoich talentów, zarówno tych plastycznych, literackich, dziennikarskich czy filmowych – podkreślają organizatorzy.
Konkurs odbywa się w trzech grupach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych. Każda z nich przebiega w trzech kategoriach artystycznych: uczestnicy mogą przygotować zarówno pracę literacką, plastyczną, jak i multimedialną. Do tej pory odbyło się osiemnaście edycji, na które młodzież z całej Polski nadesłała ponad 27 tys. prac.
– różnych form artystycznych ukazują piękno życia człowieka na każdym etapie rozwoju. Wszystko to pod czujnym okiem nauczycieli i rodziców – opowiada Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
– To wyjątkowa szansa dla młodych, którzy poprzez swoją twórczość ujawniają wielkie talenty, ale również jest pretekstem do tego, by poszerzyć swoją wiedzę – dodaje.
Termin nadsyłania zgłoszeń na XIX Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży “Pomóż ocalić życie bezbronnemu” upływa 10 lutego 2023 r. Prace muszą w pozytywny sposób pokazywać wartość życia każdego człowieka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 18 marca 2023 r. podczas gali finałowej w Częstochowie, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Szczegółowe informacje, w tym regulamin i elektroniczny arkusz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie konkurs.pro-life.pl
Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.