- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Rusz z nami na #PoGodnySzlak!

  

#PoGodnySzlak  przypomina o potrzebach, problemach, prawach osób w kryzysie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Tak, by leczenie nie opierało się na izolacji w szpitalu ale żeby rozwijała się opieka środowiskowa: blisko domu, szybka, bez kolejki, dostosowana do danego przypadku, włączająca w terapię bliskich. Taka, jaka jest dostępna w Centrach Zdrowia Psychicznego działających w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jak działają i gdzie są, można sprawdzić na stronie czp.org.pl i na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów zdrowia Psychicznego. 

 

W Polsce milion osób choruje psychicznie, w tym 400 tysięcy na schizofrenię. Co czwarty mieszkaniec Polski doświadcza, doświadczył lub doświadczy kryzysu psychicznego. Akcję Patronatem Honorowym objęli: Rzecznik Praw Pacjenta oraz Biuro ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Fundacja eFkropka, która wraz z Kongresem Zdrowia Psychicznego jest organizatorem akcji, zajmuje się wspieraniem osób z zaburzeniami psychicznymi, monitoruje stan polskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego i sytuacji osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. Organizuje również warsztaty antydyskryminacyjne “Razem Wbrew Stereotypom”, Kongres Zdrowia Psychicznego, Marsz Żółtej Wstążki, grupę integracyjną dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego etc.

„Kamil zgłosił się do nas ze swoją inicjatywą po tegorocznym Marszu Żółtej Wstążki #PoGodność, który ze względu na pandemię odbył się online. Jesteśmy mu niezwykle wdzięczni za pomysł akcji #PoGodnySzlak, dodam, że ta wyjątkowa nazwa jest również jego pomysłem. To bardzo podnosi nas „na duchu” kiedy widzimy, że młodzi ludzie angażują się w tego typu działania. Główne cele naszych działań to zaznaczenie obecności osób dotkniętych kryzysem psychicznym
w społeczeństwie, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i dyskryminacji
oraz zabieganie o zwiększenie finansowania i dalszego reformowania systemu ochrony zdrowia psychicznego. Szacuje się, że co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznych na którymś z etapów życia. W organizowanych przez nas Kongresach Zdrowia Psychicznego, Marszach Żółtej Wstążki, czy wielu innych działaniach, zawsze uczestniczą wspólnie pacjenci i profesjonaliści opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej, rodziny, przyjaciele i znajomi chorych, którzy chcą zmienić polską psychiatrię” – podkreśla Krzysztof Rogowski, Członek Zarządu Fundacji eFkropka, „Ekspert przez doświadczenie”, asystent zdrowienia (osoba, która doświadczyła kryzysu i przeszła przez kurs na asystenta zdrowienia, żeby wspierać osoby doświadczające kryzysu i ich bliskich, asystenci zdrowienia pracują m.in. w Centrach Zdrowia Psychicznego).

Akcji towarzyszyć będą liczne spotkania online ze specjalistami oraz ekspertami przez doświadczenie, czyli osobami które same doświadczyły kryzysu psychicznego.

Zapraszamy po więcej informacji: www.pomagam.pl/pogodnyszlak oraz na wydarzenie „Rusz z nami na PoGodnySzlak” na Facebooku.

Nasi Edukatorzy planowali wiele spotkań z Państwem w okolicach trasy Kamila, niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz brakiem środków finansowych, zdecydowaliśmy się na ograniczenie do dwóch spotkań. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać środki na realizację spotkań w przyszłym roku i że, pandemia pozostanie już tylko wspomnieniem. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji, można to zrobić na wiele sposobów. Zachęcam również do wsparcia działań fundacji przez zbiórkę na pomagam.pl” – Katarzyna Szczerbowska Kisielińska, Biuro ds. Pilotażu NPOZP, Członkini Rady Fundacji eFkropka, Rzeczniczka Prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, ekspertka przez doświadczenie.  

 „Działam w Fundacji eFkropka już od ponad sześciu lat, ale jeszcze takiej wyjątkowej akcji jak #PoGodnySzlak u nas nie było. Jest to szczególnie ważna inicjatywa. Jest to nie tylko gest solidarności z osobami po kryzysach psychicznych, lecz także namacalny dowód na to, że trudności można pokonywać. Niesamowity zastrzyk nadziei dla osób po kryzysach. Pan Kamil zgłosił się z tym pomysłem do nas sam i od razu zafascynował nas tą inicjatywą. Będziemy mu towarzyszyć na szlaku, a na stronie Facebook Fundacji eFkropka codziennie będą odbywać się ciekawe webinaria o zdrowiu psychicznym z Ekspertami przez Wiedzę i Doświadczenie. Zatem sprawiamy, że niemożliwe staje się możliwe i zarazem edukujemy. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do dołączenia do akcji i przede wszystkim śledzenia naszego profilu na Facebook. Zapraszamy również na nasz profil na YouTube, gdzie mamy wiele wartościowych filmików” – Katarzyna Parzuchowska, Edukatorka Fundacji eFkropka, Współzałożycielka „Teatru Kryzys”, ekspertka przez doświadczenie.

 

„Ten temat jest mi bliski już od młodych lat. Dodatkowo ostatnio jedna z bardzo bliskich mi osób przeszła kryzys zdrowia psychicznego i wymagała hospitalizacji. Wtedy zdałem sobie sprawę, że równie dobrze to ja mógłbym też znaleźć się w takiej sytuacji. Jesteśmy w tym samym wieku i środowisku. Tyle, że ja miałem trochę więcej szczęścia, na razie. Wszystkie przewlekłe choroby są wyzwaniem i wymagają zmian w podejściu do stylu życia, do dbania o siebie, ale to choroby psychiczne powodują, moim zdaniem, największe zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu społecznym. Depresja szczególnie mocno odbija się na zdrowiu mężczyzn. Pomimo tego, że mamy XXI wiek, my mężczyźni dalej mamy problem w poszukiwaniu pomocy i opowiadaniu innym o swoich problemach. W efekcie 6 na 7 samobójstw jest popełnianych przez mężczyzn.
Ruszam na trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego, zaczynam 9 sierpnia w Bieszczadach, w Wołosatem, a kończę (mam nadzieję) 29 sierpnia w Beskidzie Śląskim, w Ustroniu. Po drodze największym problemem będzie pogoda i zmęczenie. Mnie jednak czeka przyjemny wysiłek ze spacerem po Połoninach czy przejściem przez Gorce. Jestem ogromnie ciekaw, jakie tym razem spotkają mnie warunki na Diablaku, ostatnio wchodziłem tam w śnieżycy, gubiąc po drodze szlak. Mam nadzieję, że tym razem się nie pogubię, przynajmniej spróbuję.
Wcześniej odwiedziłem kawał świata, aby odkryć Polskę ponownie. Punktem wspólnym wielu wyjazdów zawsze były góry, dla mnie czas tam płynie inaczej.” – Kamil Lorenc, pogodny wędrowiec, informatyk 

 

 

Podziel się: