W VII Jurajskim Festiwalu Folklorystycznym Kłobuck 2004, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku wystąpiło 12 zespołów śpiewaczych, 8 pieśni i tańca, 5 solistów śpiewaków, 3 instrumentalistów i 1 kapela z powiatów częstochowskiego, tarnogórskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i zawierciańskiego. Pokazano również 4 prezentacje w kategorii mistrz i uczeń.
Jury, które obradowało w składzie: Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba (etnograf, folklorysta), Mirosława Kieloch (etnochoreograf) i Ewa Sławińska-Dahlig (etnomuzykolog) przyznało w kategorii zespołów śpiewaczych dwa pierwsze miejsca dla “Borowianek” z Borowna (nagrodę ufundował starosta kłobucki Dariusz Desperak) i “Chłopaków z Klepiska” z Kłomnic (nagroda ROK). W kategorii zespołów pieśni i tańca pierwsze miejsce zdobyli: “Kamienica” i “Tarnogórzanie”, natomiast w kategorii solistów śpiewaków najlepsza była Anna Kostka ze Zbrosławic, a instrumentalistów Tadeusz Frankiewicz z Rybnej. W kategorii kapel pierwsze miejsce zdobyli “Rybnianie” z Rybnej, a mistrz i uczeń nagrodami uhonorowano Leokadię Setę i Monikę Blukacz z Konopisk, Julię Mueller i Aleksandrę Jochimek ze Zbrosławic.- Impreza powinna być kontynuowana, ponieważ spełnia ważną rolę w podtrzymywaniu ludowych tradycji muzycznych – powiedziała przewodnicząca jury Małgorzata Dziurowicz-Jaszuba.
foto
18 grudnia Telewizja Regionalna rozpoczyna emisję nowej audycji “Dobra – Noc z TV Katowice”, który emitowany będzie zawsze na zakończenie programu. Będą to rozmowy postaci z pierwszych stron gazet, z naszego i innych regionów Polski, osoby z diametralnie różnych sfer życia. Spotkają się więc np. polityk i muzyk, lekarz i aktor itd., a rozmowy toczyć się będą wokół ich ulubionych rozrywek, sposobów spędzania wolnego. Program urozmaici muzyka oraz felietony dotyczące “nocnego życia” w różnych aspektach (gdzie się bawić, jak zorganizować imprezę, etc.). Program będzie miał stałe części, ukazujące się wymiennie.
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie ma dla wielbicieli przybytku Melpomeny ciekawą propozycję sylwestrową. Jest to spektakl “POD NIEBEM PARYŻA”, w reżyserii Doroty Furman, jednocześnie autorką scenariusza i choreografii.
Przedstawienia odbędą się 31 grudnia dwukrotnie – o godzinie 18 i 21. Cena biletów: 60 i 50 zł (godz. 18) oraz 75 i 65 zł (godz. 21). W antrakcie teatr szykuje swoim gościom miłą niespodziankę. Będzie to poczęstunek z symboliczną lampką szampana. Dyrekcja i aktorzy w ten sposób chcą wspólnie ze publicznością uczcić zakończenie odchodzącego roku i powitać nowy. Samo przedsięwzięcie jest pomysłem zastępcy dyrektora Marka Ślosarskiego. Spektakl wypełnią piosenki francuskie, takich znakomitości jak: Brel, Brassens, Plante, Aznavour, w doskonałym przekładzie Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Tak więc tych co zdecydują się na spędzenie późno popołudniowych godzin sylwestrowych z naszymi aktorami (wystąpią Agata Ochota-Hutyra, Iwona Chołuj, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, Adam Hutyra i sam Marek Ślosarski) czeka dobra zabawa, a jednocześnie chwile zadumy, nostalgii i miłości. Kierownictwo muzyczne spektaklu powierzono Siergiejowi Wowkotrubowi, naszemu filharmonikowi, wykonanie scenografii Stanisławowi Kulczykowi.
UG
14 grudnia w Galerii Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży “Panopticum” Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci “W krainie mrozu i śniegu” oraz otwarcie II Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych. Komisja konkursowa oceniła 862 prac plastycznych z 72 placówek z 29 miejscowości całego woj. śląskiego. 31 prac nagrodzono i 104 zakwalifikowano do udziału w wystawie pokonkursowej.
Natomiast w wystawie szopek oceniono 61 szopek z 18 placówek z Częstochowy, 1 z Lyski, 1 z Olsztyna. Autorów 6 szopek nagrodzono i 55 szopek zakwalifikowano do udziału w wystawie. Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2005 roku.
W Operze Śląskiej w Bytomiu trzech częstochowskich artystów odebrało doroczne Nagrody Marszałka oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla woj. śląskiego. Otrzymali je: Andrzej Kalinin, literat, Wojciech Prażmowski, fotografik i Adam Pastuch, dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” w Koszęcinie.
16 grudnia w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie odbyło się widowisko teatralno-muzyczne pt. “Najdłuższa podróż”. Widowisko było inspirowane dziełami Paula Cohello, m.in.: “Alchemik”, Pielgrzym”, “Piąta góra”. Można było w nim odnaleźć również elementy twórczości Cortazara, Hessego, poezji Wojtyszki, Miłosza, Norwida. Całości towarzyszyła muzyka “wieków średnich”. Widowisko zostało przygotowane przez Zespół Teatralny “Trójkąt” oraz Zespół Wokalny “Kalokagathos” z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie pod kierunkiem Adama Łoniewskiego. Opracowanie muzyczne i wokalne przygotowała Marzena Lamch-Łoniewska.
AN, UG