- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

ROTMISTRZ PILECKI – WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA POLSKIEJ MŁODZIEŻY

Projekt krakowskiej Fundacji GDZIE pt.: „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” ma charakter międzynarodowy – jego działania skierowane są do uczestników na całym świecie. Uczestnictwo w komitetach honorowych poszczególnych działań przyjęły najwybitniejsze postacie świata polityki, nauki i sztuki.

Obejmuje on różnorakie działania, mające przypominać tę wielką i niezwykłą postać żołnierza, społecznika, ojca i gospodarza: m.in. międzynarodowy konkurs na plakat, konkurs historyczny dla studentów, turniej piłkarski, koncerty, wystawy, różnojęzyczne wydawnictwa i konferencje historyczne. Projekt ma propagować wartości, które Rotmistrz Pilecki wyznawał i niezłomnie w życiu codziennym realizował: patriotyzm, umiłowanie prawdy, uczciwość, wartości rodzinne, bezinteresowną pomoc innym, a także np. samodoskonalenie hartu ducha i pracę nad tężyzną fizyczną. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków MSZ, Fundacji PZU oraz Fundacji PKO BP.

Konkurs literacki skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a termin zgłoszeń upływa 20 września bieżącego roku, a więc za niespełna trzy tygodnie.

Postać Rotmistrza Pileckiego oraz to wszystko co ona ze sobą niesie, w nauczaniu szkolnym jest idealnym wzorcem do wykorzystania i dla młodzieży – do naśladowania. Dlatego udział szkół w tym projekcie, a w konkursie literackim w szczególności, może przynieść niezmiernie pozytywne efekty nauczania w przyszłości… Obok zrozumienia haseł Prawda – Pamięć – Duma zależy nam, aby młodzież poznała dokonania Rotmistrza, polubiła za jego przymioty i propagowała jako wzór do naśladowania wśród rówieśników – mówi Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka Projektu – Młodzież potrzebuje autorytetów, a Rotmistrz Pilecki dzięki odważnej postawie w życiu i przygodom, które przeżył, idealnie wpisuje się w ich potrzebę poszukiwania życiowych przewodników, wskazujących im właściwe postępowanie. Prosimy wszystkich Dyrektorów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie o nagrodę Minister Edukacji Narodowej. Laureaci konkursu dostaną także dodatkowe nagrody m.in. od Ministra Spraw Zagranicznych, który informację o nim prosił przesłać do wszystkich placówek oświaty poza granicami kraju – dodaje Małgorzata Kupiszewska.

Zgodnie z regulaminem konkurs przewidziany jest dla uczniów gimnazjow i szkół ponadgimnazjalnych w Polsce oraz dla uczniów na tych etapach kształcenia, uczących się języka polskiego za granicą. Przewidziano kilka kategorii wiekowych i form wypowiedzi literackich. Uczniowie klas od I do III gimnazjum (od 13 do 16 lat) mają do wyboru pracę pisemną – opowiadanie literackie lub paradokument. Uczniowie klas od I do III szkół ponadgimnazjalnych (od 17 do 20 lat) mogą wybrać esej lub miniaturę literacką.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ufundowało dla uczestników i szkół, które reprezentują cenne nagrody: aparaty fotograficzne, czytniki e-booków, tablicę interaktywną, zestawy książek i gier edukacyjnych. Wśród fundatorów nagród są również Wydawnictwo Naukowe PWN, firma Parker oraz Anna i Jan Rekowie. Dodatkową atrakcją dla uczestników jest to, że najciekawsze prace zostaną wydane w tomie zatytułowanym „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

Prace oceni wybitne jury – prof. Danuta Krzyżyk – z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej na Uniwersytecie Śląskim,autorka wielu publikacji dydaktycznych, Przewodnicząca Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; Piotr Gajewski – były pracownik IPN, współtwórca strony internetowej pilecki.ipn.gov.pl., współtwórca i realizator projektów upamiętniających postać „Ochotnika do Auschwitz”, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji Narodowej; Tomasz Łysiak – dziennikarz radiowy, pisarz, aktor, scenarzysta filmowy, autor cyklu powieści historyczno-awanturniczych „Kroniki Szalbierskie”, „Medalion na pancerzu”. Syn Waldemara Łysiaka, pisarza; Tadeusz Płużański – syn prof. Tadeusza Płużańskiego, specjalizujący się w powojennej historii Polski, współpracujacy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, autor wielu książek, m.in. „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”. W pracach jury uczestniczyć będą nauczyciele z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów z przewodniczącą Marią Gudro-Homicką, współorganizatorką konkursu.

Prace muszą być oryginalne, wcześniej niepublikowane. Organizatorzy przyjmują tylko jedną pracę. Obowiązuje określona liczba znaków. Można je przesłać do 20 września – decyduje data stempla pocztowego – lub złożyć w Biurze przewodniczącej Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, pani Marii Gudro-Homickiej, mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 14, w Pilawie.

Nagrody w konkursie zostaną wręczone 19 listopada, w Warszawie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, wieńczącej Projekt.

Szczegóły na temat Projektu i konkursu, w tym wymagania edytorskie tekstów, Regulaminy, można znaleźć na stronie www.rtmpilecki.com.pl.

Biuro Prasowe

Projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

r

Podziel się: