- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Raków rozpoczyna walkę o historyczny wynik na Jubileusz 100-lecia!

Na przeciwko siebie staną : najlepsza ofensywa ligi z najlepszą defensywą! Emocje, póki co jeszcze w Bełchatowie – gwarantowane! Spotkanie ” na żywo” pokażą aż trzy stacje telewizyjne : ogólnodostępna TVP Sport ( od godziny 19:45) oraz Canal + Sport oraz Canal + Sport 3 (początek przedmeczowego studia od godziny 20:00 w ramach “Super Piątku”).

Ostatnie spotkania przed przerwą zostały rozegrane 20 grudnia 2020 roku. W tym roku rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy wracają już pod koniec stycznia. Będzie to zarazem kolejka kończąca pierwszą połowę sezonu.

Przerwa zimowa po raz pierwszy w historii była aż tak krótka. Po czternastu seriach gier liderem rozgrywek jest Legia Warszawa, która ma na swoim koncie 29.punktów i zaledwie o jedno “oczko” wyprzedza wicelidera – Raków Częstochowa i trzecią w tabeli – Pogoń Szczecin.

Piłkarze Rakowa Częstochowa przystępują do walki o Mistrzostwo Polski z bardzo dobrej pozycji, jaką jest drugie miejsce. Klub z Limanowskiego w tym roku będzie świętował okrągły Jubileusz 100-lecia i częstochowianie chcieliby zająć miejsce wyższe niż to przed ćwierćwieczem, jakim była ósma lokata.

W trakcie przygotowań do tegorocznej części sezonu ekipa częstochowska od 10 do 22 stycznia br. przebywała na zgrupowaniu w tureckim kurorcie Belek nad Morzem Śródziemnym, gdzie rozegrała cztery mecze kontrolne. Dwa pierwsze, z ukraińskimi drużynami Zoria Ługańsk i FK Mariupol, zakończyły się remisami 2:2. Identyczny wynik padł w zamkniętym sparingu z Zagłębiem Lubin, który trwał dwa razy po 30 minut. Na zakończenie zgrupowania częstochowianie przegrali z Dynamem Moskwa 0:2.

W przerwie zimowej doszło do kilku znaczących zmian w kadrze Rakowa Częstochowa. Zespół z ulicy Limanowskiego opuścili: pomocnik Mateusz Kaczmarek (MKS Miedź Legnica), obrońca Petar Mamić (TS Podbeskidzie Bielsko – Biała), bramkarz Jakub Szumski (Erzurumspor Kulubu BB), oraz defensor Maciej Wilusz (WKS Śląsk Wrocław). Wiele wskazuje na to, że drużynę Rakowa Częstochowa opuści jeszcze napastnik, Oskar Zawada, który otrzymał lukratywną ofertę z beniaminka koreańskiej ekstraklasy – Jeju United FC. 

Do ekipy Marka Papszuna powrócił obrońca, Jarosław Jach.  Poza wspomnianym Jarosławem Jachem, do Rakowa dołączył słowacki bramkarz Dominik Holec ze Sparty Praga (wypożyczony do końca sezonu – bez opcji pierwokupu), który będzie rywalizować o miejsce między słupkami ze swoim rodakiem Branislavem Pindrochem (zagrał tylko w dwóch ostatnich meczach jesiennych) oraz uważany za wielki talent niespełna 17-letni pomocnik Iwo Kaczmarski, który jest wychowankiem Korony Kielce i w jej barwach w poprzednim sezonie zadebiutował w ekstraklasie, a nawet zdobył gola.

To trzeci – po Marcinie Cebuli i Danielem Szelągowskim – piłkarz, który przeszedł z Korony do Rakowa po spadku kielczan z ekstraklasy. Kadra Rakowa Częstochowa nie jest jeszcze zamknięta i w najbliższych dniach poznamy nowych zawodników, którzy dołączą do Rakowa – w tym zawodnika z linii “napadu”, który z pewnością godnie zastąpi Oskara Zawadę.

Tak jak do tej pory od powrotu w 2019 roku do ekstraklasy, Raków w roli gospodarza nadal będzie grać w Bełchatowie. Jest nadzieja, że jeszcze wiosną drużyna powróci na “domowy obiekt” w Częstochowie, który od lipca ubiegłego roku ulega wielkim przeobrażeniom. Praca na Miejskim Stadionie Piłkarskim “Raków” wre w najlepsze i są widoki na to, że częstochowianie do swojego piłkarskiego domu na stałe powrócą już na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. Będzie to ładny, kameralny stadion.

Natomiast co u “Portowców”? Zespół prowadzony przez Kostę Runjaicia to najlepsza defensywa PKO Bank Polski Ekstraklasy. Szczecinianie w czternastu seriach gier stracili zaledwie…osiem bramek! Co jest ewenementem jak na nasze warunki!

W przerwie zimowej drużynę z ulicy Karłowicza 26 wzmocnili jedynie dwaj nowi zawodnicy: obrońca Paweł Stolarski z Legii Warszawa oraz 17-letni pomocnik, Mateusz Łęgowski drużyny rezerw. 

Arbitrem głównym spotkania będzie 45-letni Jarosław Przybył z Kluczborka. 

Kadra MKS Pogoni Szczecin na rundę wiosenną sezonu 2020/2021:

Bramkarze: Dante Stipica (Chorwacja), Jakub Bursztyn, Dariusz Krzysztofek, Marcel Mendes – Dudziński.

Obrońcy: David Stec, Mariusz Malec, Hubert Matynia, Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos (Grecja), Benedikt Zech (Austria), Igor Łasicki, Bartłomiej Mruk, Filip Balcewicz, Luis Carlos Machado Mata “Luis Mata” (Portugalia), Paweł Stolarski.

Pomocnicy: Kamil Drygas (kapitan drużyny), Tomas Martins Podstawski “Tomas Podstawski” (Portugalia/Polska), Santeri Hostikka (Finlandia), Kacper Smoliński, Kacper Kozłowski, Marcel Wędrychowski, Sebastian Kowalczyk, Paweł Cibicki (Szwecja/Polska), Michał Kucharczyk, Alexander Gorgon (Austria), Mariusz Fornalczyk, Mateusz Łęgowski, Damian Dąbrowski.

Napastnicy: Adam Frączczak, Hubert Turski, Adrian Benedyczak, Luka Zahović (Słowenia/Portugalia).

Przybyli:

Paweł Stolarski – KP Legia Warszawa

Mateusz Łęgowski – MKS Pogoń II Szczecin

Sztab szkoleniowy:

Trener: Kosta Runjaić

Asystenci trenera: Tomasz Kaczmarek, Robert Kolendowicz

Trener bramkarzy: Andrzej Krzyształowicz

Analityk: Sławomi Rafałowicz

Trener przygotowania fizycznego: Rafał Buryta

Asystent trenera przygotowania fizycznego: Piotr Szumiło

Kierownik drużyny: Daniel Strzelecki

Lekarze klubowi: Michał Chmielnicki, Jędrzej Marczewski, Bartosz Paprota, Mariusz Pietrzak

Fizjoterapeuci: Konrad Lisowicz, Bartosz Majocha, Patryk Sobczyk.

Dietetyczka: Katarzyna Piotrowska

Osteopata: Michał Żółkiewicz

Kitman: Aleksander Jakubik

 

Autor: Przemysław Pindor 

Foto: Biuro prasowe Rakowa Częstochowa

 

 

Podziel się: