- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Przychodnia lekarska od lat stara się o parking dla pacjentów. Bezskutecznie

Ten mur trudności wzmacnia całkowite odgrodzenie obiektu. Z jednej strony ukosem przebiega płot sąsiada, z drugiej stoją słupki i stojaki na rowery, a z trzeciej przeszkodą są drzewa. W efekcie w żaden sposób nie można podjechać pod przychodnię, bo niewielki odcinek przydrożnego pasa, ciągle rozmokłego od wilgoci i deszczów, zastawiają samochody niewiadomych właścicieli.

– Od kilku lat piszemy pisma do magistratu z prośbą o rozwiązanie tego problemu, bo nasi pacjenci mają poważne trudności z parkowaniem i podjazdem do naszej Przychodni. Niestety, przeszkody są piętrzone. Ważniejszy od miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych okazuje się bezużyteczny stojak na rowery, którym nas uszczęśliwiono na siłę, a który już całkowicie odciął wjazd na plac przed przychodnią. Nie możemy się też porozumieć z  Wydziałem Ochrony Środowiska, aby móc ściąć choć jedno drzewo, co w jakimś stopniu rozwiązałoby problem. Kochamy drzewa i wiemy, że są bardzo potrzebne, zamian zasadzilibyśmy nowe – mówi dyrektor Przychodni, dr Elżbieta Gnatowska.

Częściowym rozwiązaniem mógłby być parking naprzeciwko lecznicy, należący di sklepu Żabka. Jest spory, ale podjeżdżający tam pacjenci  Przychodni nie są mile widziani. Niestety, brakuje w tym wypadku ludzkiej solidarności.

Zapytaliśmy władne instytucje, o to kiedy miasto rozwiąże problem pacjentów Przychodni. Poniżej zamieszczamy informacje z MZDiT oraz Wydziału Ochrony Środowiska. Jednak z treści wyjaśnień wynika, że i tu nie ma zbyt dużego zrozumienia dla potrzeb pacjentów. Pozostają pytania: Czy tak trudno zrozumieć potrzeby chorych ludzi? Czy tak wiele pieniędzy kosztuje wykonanie niewielkiego parkingu i wjazdu?

Informacja Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego UM dotycząca sprawy parkingu na nieruchomości oznaczonej jako działka nr 787/5 obręb 428-Grabówka, w celu zapewnienia miejsc postojowych dla Przychodni Lekarskiej Rocha 250, poczty i apteki.

Mając na uwadze opinię Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie informuję, że zgodnie z obowiązującym art. 18 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić – stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy – miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

NZOZ Przychodnia Lekarska Rocha 250 Sp. z o.o., poczta i apteka powinny więc zabezpieczyć miejsca postojowe na własnym terenie. Realizacja miejsc postojowych na działce, którą planuje się w przyszłości włączyć w pas drogi publicznej ulicy św. Rocha, może być równoznaczna z ogólnodostępnością takich miejsc dla wszystkich, a nie tylko dla klientów przychodni, poczty i apteki. Kwestia lokalizacji podjazdu dla karetek a także ewentualnego usunięcia elementów kolidujących powinna być uzgodniona z Miejskim Zarządem Dróg i Transportu w Częstochowie.         


Informacja Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa dotycząca drzew rosnących przy ul. św. Rocha 250.

Przed budynkiem przychodni przy ul. św. Rocha, na działce o numerze ewidencyjnym 787/5 obręb 428 – Grabówka, stanowiącej własność Gminy Miasto Częstochowa rosną dwie, bardzo okazałe lipy drobnolistne: jednopniowa, o obwodzie pnia 206 cm oraz czteropniowa o obwodach pni 149,148,152 i 163 cm.

W reakcji na wystąpienie NZOZ Przychodni Lekarskiej Rocha 250 dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa powodowanego przez drzewa oraz kolizji z zamiarami budowy parkingu przed przychodnią, przeprowadzono kontrolę drzew.

 W jej wyniku stwierdzono, iż sugestie odnoszące się do zagrożenia bezpieczeństwa uzasadniającego wycięcie drzew, nie potwierdziły się, ponieważ lipy są wprawdzie bardzo wysokie (około 18-20 m), a średnica ich koron wynosi 12-13 m, ale nie można uznać, aby ich stan zdrowotny czy budowa, przemawiały za decyzją o ich usunięciu. Wręcz przeciwnie, nieprzeciętne walory przyrodnicze i estetyczne tych drzew skłaniają do podjęcia działań, które umożliwią ich pozostawienie, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa dla budynków i osób z przyległego terenu. W tym celu Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy zlecił wykonanie jeszcze w ubiegłym roku cięć pielęgnacyjnych w koronach tych drzew, prowadzących do zmniejszenia ich rozmiarów o ok. 30% i usunięcia nielicznych, suchych gałęzi. Ponadto pomiędzy pniami czteropniowej lipy i rozwidlonymi konarami drugiej zostały założone wiązania elastyczne stabilizujące korony i zapobiegające  rozłamaniu nawet przy bardzo niekorzystnej aurze.

Jednocześnie należy wyjaśnić, że Wydział nie wykluczył możliwości budowy parkingów pod warunkiem, że ewentualny projekt, oraz prace budowlane pod koronami lip, z uwagi na niebezpieczeństwo uszkodzenia lub zniszczenia korzeni drzew, muszą być wcześniej uzgodnione z Wydziałem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy.

Powyższe wyjaśnienia zostały przekazane Zarządowi przychodni w dwóch pismach z października 2020 r. stanowiących korespondencję w tej sprawie.

Podziel się: