Technika polega między innymi na wprowadzeniu fal do badanego obiektu za pomocą specjalnej głowicy; w badanym materiale rozchodzące się fale dają sygnał przepuszczalny bądź odbity od powierzchni czy nieciągłości. Ten wraca do głowicy, a po przetworzeniu na drgania elektryczne jest obserwowany jako impuls na ekranie defektoskopu. W efekcie możliwe jest wczesne wykrycie wad i mankamentów testowanego przedmiotu. Już dziś poznaj je lepiej oraz dowiedz się więcej na temat możliwości ich zastosowania we współczesnym przemyśle!
Badania ultradźwiękowe we współczesnym przemyśle – co warto wiedzieć?
Badanie ultradźwiękowe jest szczególnie cenione za szerokie spektrum zastosowań w wielu gałęziach przemysłu: metalurgicznym, energetycznym, kolejowym oraz lotniczym, a także w branżach pokrewnych, opierających się ściśle na spawalnictwie. Najczęściej badania UT są wykorzystywane podczas odbioru, produkcji, jak i kontroli końcowej bądź okresowej podczas eksploatacji. Zastosowanie tego rodzaju badań jest w dużym stopniu związane z możliwością kompleksowego badania elementów przy jednocześnie stosunkowo niskich kosztach – w porównaniu do innych badań z zakresu NDT. Wśród najczęstszych zalet wymienianych w trakcie omawiania badań ultradźwiękowych możemy wyróżnić między innymi:
- szybkość procesów składających się na całe badanie oraz bezpośrednie wyniki;
- możliwość badania grubszych, a także dłuższych elementów;
- wysoką precyzję wykrycia wad wewnętrznych oraz zewnętrznych.
Warto wiedzieć, że badania UT bardzo często uzupełniane są przez metody powierzchniowe, co pozwala na zapewnienie kompleksowej kontroli badanego obiektu, umożliwiając uzyskanie wyrobu najwyższej jakości. Przeprowadzanie badań UT oferuje między innymi NAFTO – Laboratorium Badań Nieniszczących, które na swojej stronie internetowej, nafto-ndt.pl, przedstawia całe spektrum badań NDT, jakich częścią są między innymi omawiane przez nad badania ultradźwiękowe, służące między innymi kompleksowej kontroli wyrobów hutniczych, aparatów, zbiorników, a także rurociągów.
Krótko o tym, jak przebiega badanie ultradźwiękowe
Standardowy przebieg badania ultradźwiękowego można podzielić na trzy etapy. Pierwszy dotyczy czynności wstępnych, które są wykonywane na samym początku. Należy do nich między innymi rozpoznanie rodzaju złącza, ustalenie wymaganego dla kontraktu poziomu jego jakości, a także zdefiniowanie poziomu badania i akceptacji dla danego obiektu. Oprócz tego ustala się także grubość złącza i wybiera technikę badania, określając cztery poziomy: odniesienia, akceptacji, rejestracji, a także oceny. Następnie rozpoczyna się przygotowanie materiału oraz aparatury, czyli sprawdzenie układu defektoskop/głowica według obowiązujących norm, naszykowanie elementu do badania, wyznaczenia obszarów i następnie użycia środka sprzęgającego. Później specjaliści kalibrują układ oraz sprawdzają czułość badania. Jeżeli wszystko idzie tak, jak powinno, najwyższy czas na przeprowadzenie badań. Wykonywane jest ono na trzech poziomach.
- Poziom pierwszy obejmuje działania podstawowe, których celem jest wykrycie lokalizacji oraz wyznaczenie wymiarów niezgodności oraz wad.
- Poziom drugi dotyczy badań uzupełniających, które wykonywane są w celu zlokalizowania oraz wyznaczenia niezgodności płaskich, jakie nie zostały wykryte wcześniej.
- Poziom trzeci to badania dodatkowe, jakie przeprowadza się w celu dostarczenia dodatkowych informacji o ewentualnych niezgodnościach, jakie zostały stwierdzone w poprzednich etapach badania.
Jakie niezgodności może wykryć badanie UT? Przede wszystkim mówimy o niezgodnościach spawalniczych: punktowych, liniowych oraz rozległych. Poszczególne typy różnią się między sobą rozmiarem oraz umiejscowieniem w obrębie padającej wiązki lub poza nią, sugerując badaczom konieczność wdrożenia zmian produkcyjnych lub wszczęcie działań naprawczych. Badania ultradźwiękowe należą obecnie do jednych z najpopularniejszych, przez co chętnie wykorzystywane są przez przedsiębiorców do sprawdzania jakości ich produktów.
Materiał Partnera