- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Posadzili Las Pamięci św. Jana Pawła II

Polskie lasy to dobro narodowe, ,,zielone płuca Ziemi”, o które nieustająco dbają leśnicy. Kampanie realizowane przez Lasy Państwowe – tegoroczna ,,Łączą nas drzewa” czy wcześniejsza ,,SadziMY” – to niezwykle wartościowe akcjededykowane wszystkim tym, którzy są spragnieni bliskiego kontaktu z naturą. Ale to też działanie edukacyjne, wychowawcze i patriotyczne, bo dające przykład szacunku i troski o przyrodę. Akcje zyskują uznanie i cieszą się powodzeniem, a miłośnicy przyrody chętnie uczestniczą w kolejnych inicjatywach leśników. 

Tak też było w kompleksie leśnym Ludwinów-Borowce, gdzie ponad tysiąc drzewek posadzono na terenie po klęskowym, zniszczonym przez  gwałtowną burzę i trąbę powietrzną w lipcu 2021 roku. Żywioł zniszczył wówczas 200 hektarów lasów, w tym 80 hektarów uległo zniszczeniu zupełnemu. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego 22 kwietnia.

–  Naszą misją jest codzienne dbanie o stan lasów – drzewostanu i zwierzyny. Zniszczony teren odnawialiśmy przez prawie dwa lata i dzisiaj Państwa pomoc pomoże przywrócić las środowisku. Wydarzenie łączymy z uczczeniem pamięci wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, który kochał przyrodę i odnosił się do niej  z niezwykłą wrażliwością. Umiłowanie przyrody wyniósł z domu rodzinnego, dlatego tak ważne jest wychowanie w duchu miłości i szacunku do natury – powiedział gospodarz, nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol Przemysław Grabowski. Jednocześnie, w sposób szczególny, podziękował leśniczemu Robertowi Ciesielskiemu i podleśniczemu Marcinowi Barczykowi, którzy najbardziej przyczynili się do uporządkowania powierzchni pod sadzenie drzew. 

Reprezentujący dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damiana Siebera – zastępca dyrektora RDLP w Katowicach Marek Czader podkreślił dziejową rolę lasu. – Las pamięta. Wyjątkowo pamięta dobro, które ofiarowuje mu człowiek. Czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, tak jak stało się tutaj w Borowcach, ale my nie ustajemy w odnowie lasów i lasów w Polsce stale przybywa, z czego bardzo się cieszymy – podsumował dyrektor Marek Czador. 

Samo sadzenie drzew, mimo iż ta czynność nie należy do najlżejszych, wszystkim się spodobało. Wielu uczestników wyraziło chęć udziału w kolejnych akcjach i odwiedzin, aby  zobaczyć efekty swojej pracy i naładować się pozytywną energią ze „swojego lasu”. Zapał przerodził się w efekty. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem. Po skończonej pracy harcerze wkopali Dąb Pamięci Jana Pawła II, a strażacy z Borowców odsłonili Obelisk Pamięci Jana Pawła II. Spotkanie zakończono wspólnym (nawet dwukrotnym) odśpiewaniem ,,Barki”, ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.

ni, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Koniecpol Sławomir Starczewski, oraz goście: poseł na Sejm Lidia Burzyńska, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posła Szymona Giżyńskiego reprezentowała redaktor naczelna ,,Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, burmistrz miasta i gminy Koniecpol Ryszard Suliga, dyrektor biura Dariusz Saternus, członek zarządu Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Częstochowie Gwidon Jelonek, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu ks. Paweł Wojtynek, proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Leszek Struzik, kierownik placówki terenowej KRUS w Koniecpolu Dorota Jakubowska, dyr. Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska i jej zastępca Anita Jemiołek. Wydarzenie prowadzili – Urszula Brysiak i Jarosław Duś z Nadleśnictwa Koniecpol.

Podziel się: