- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

PŁYTA COLLEGIUM CANTORUM NOMINOWANA DO FRYDERYKA 2022

Płyta ,,Andrzej Koszewski – Choral Works” wydana z DUX Recording Producers i Instytutem Rozwoju Sztuki została nominowana do Fryderyka w kategorii ,,Muzyka Chóralna”. Album ukazał się z początkiem października zeszłego roku. To czwarta pozycja z realizowanego przez Collegium Cantorum od czterech lat cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella”. Zawartość płyty to godzinne, przekrojowe spojrzenie na twórczość Andrzeja Koszewskiego, zmarłego w 2015 roku kompozytora, pedagoga i muzykologa o rozległych zainteresowaniach – sięgających od chopinologii po muzykę współczesną i improwizację fortepianową. Na albumie Chór Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kompozycje świeckie i sakralne Koszewskiego – m.in. Tryptyk wielkopolski, dedykowany Janowi Pawłowi II Angelus Domini, Trittico di messa czy suity dziecięce Gry.

Albumu można posłuchać także na portalach oferujących muzykę w streamingu – na Spotify, Apple Music oraz Amazon Prime.

Płyta została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Muzyczny Ślad realizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także Urzędu Miasta Częstochowy. Partnerami są Stowarzyszenie Autorów Zaiks, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Chór Filharmonii Częstochowskiej ,,Collegium Cantorum”
jest zawodowym chórem mieszanym. Rozpoczął działalność jesienią 2012 roku. Powstał na bazie wcześniejszego zespołu, jako autorski pomysł Janusza Siadlaka. Chór ma na koncie szereg prawykonań utworów kompozytorów polskich. Za jego sprawą po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została „Misa por la Paz y la Justicia”  (,,Msza za Pokój i Sprawiedliwość”) Ariela Ramireza – jej partyturę Janusz Siadlak otrzymał od kompozytora podczas trasy koncertowej chóru w Argentynie. ,,Collegium Cantorum” zostało odznaczone Orderem Honorowym ,,Zasłużony dla kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Twórcy związani z Częstochową byli już wielokrotnie nominowani do nagród Akademii Fonograficznej – czyli ,,Fryderyków” – a niektórzy znaleźli się w gronie laureatów tych prestiżowych statuetek – jak kompozytor i dyrygent Paweł Łukaszewski (laureat kilku ,,Fryderyków”) czy dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek (za premierowe nagranie ,,Concerto Grosso” Krzysztofa Pendereckiego z orkiestrą Filharmonii Narodowej).


u góry: Chór Filharmonii Częstochowskiej ,,Collegium Cantorum” (fot. Agnieszka Małasiewicz, zdjęcie z mediów społecznościowych Filharmonii Częstochowskiej)

za UMCz

Podziel się: