- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

“Plastyk” z kulturą

21 marca pl. Biegańskiego w Częstochowie wypełniły olbrzymie banery artystyczne z hasłami nawołującymi do kultury na co dzień. Prace i happening to pomysł uczniów kierunku grafika Liceum Plastycznego w Częstochowie.

– Mamy do spełnienia szlachetną rolę. Ponieważ kultura nie boli, warto być kulturalnym na co dzień. Nie używać wulgaryzmów, pamiętać o czarodziejskich słowach: proszę, dziękuję, przepraszam. Być dla siebie miłym i uśmiechać. To takie proste, a jak ułatwia kontakty międzyludzkie. I nic nie kosztuje – się mówią Zuzanna Wrocławska i Filip Mackiewicz. – Jest tyle chamstwa na świecie, walczmy więc z nim, dla siebie, dla innych. Mówmy ludziom: bądźcie wrażliwi, bądźcie kulturalni. Własną postawą chcemy promować takie zachowania – dodaje Aleksandra Kanoniak.
Kultura osobista i kultura relacji są w Zespole Szkół Plastycznych są priorytetem dla grona pedagogicznego zaraz po programie kształcenia. – Chcemy powrócić do dobrej tradycji kulturalnego zachowania. W Polsce mamy wspaniałą, ziemiańską tradycję godnego postępowania, stosowania form grzecznościowych, zachowania hierarchii społecznych – mówi dyr. Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska. Jak dodaje jej uczniowie są wzorem dla kolegów i koleżanek w innych krajach europejskich, z którymi szkoła współpracuje w ramach programów unijnych. – Kiedy nasi uczniowie i nauczyciele spotykają się z uczniami innych krajów, to począwszy od Francuzów, Niemców, przez Portugalczyków, Włochów i Austriaków wszędzie dostają opinię bardzo kulturalnych osób. Słyszymy opinię, że nasi uczniowie są zarzewiem nie tylko olbrzymiej kreatywności i wysokiego poziomu edukacji, są wysokiej kultury osobistej. To dla mnie bardzo budujące – dodaje Anna Maciejowska.
Happening to propozycja dla świata od „Plastyka” – Mantrą problemu zawsze można coś zyskać, dlatego w ten wybrany dzień z premedytacją zwracamy się do częstochowian, do młodzieży częstochowskiej. Jeśli pomysł okaże się udany i celowy, to będziemy go powtarzać – konkluduje dyr. Maciejowska.

UG

Podziel się: