- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Piazzola w Filharmonii Częstochowskiej

Urodzony w 1921 roku w argentyńskim Mar del Plata Astor Piazzolla był synem włoskich emigrantów. Dorastał jednak nie w Argentynie, a w Nowym Jorku – na Bronxie –  dokąd przeniosła się jego rodzina parę lat po jego narodzinach. To w Nowym Jorku przyszły kompozytor odkrył bandoneon – instrument pochodzący z Niemiec, często mylony przez laików z akordeonem. Młody Piazzolla uczył się też gry na fortepianie. Już jako 13-latek zwrócił uwagę mistrza klasycznego tanga – Carlosa Gardela. Wrócił do Argentyny i związał się z najsłynniejszą ówczesną orkiestrą grającą tango, pod wodzą Anibala Troilo. Po śmierci lidera Piazzolla rozpoczął karierę solową. Dzięki stypendium rządu francuskiego w latach 50. wyjechał do Paryża, aby kształcić się pod okiem legendarnej Nadii Boulanger. Mieszkał jeszcze w Nowym Jorku, potem znowu w Buenos Aires, liderował swojemu własnemu kwintetowi, z którym zdobył światową rozpoznawalność. Zmarł nagle w 1992 roku.

Piazzolla odnowił tango. Nie wyrzekając się tradycji, stworzył nowy gatunek – tango nuevo, łączące elementy tanga, jazzu, muzyki klasycznej. Tango stało się muzyką przede wszystkim do słuchania, nie do tańczenia – i jako takie zostało okrzyknięte w Europie prawdziwą innowacją.  Do szerszego grona słuchaczy tango nuevo przebiło się dzięki przebojowi Piazzolli – ,,Balada Para un Loco”, czyli ,,Balladzie dla Szaleńca”, nagranej w 1969 roku.  A międzynarodową sławę argentyński twórca zdobył w początku lat 80.  – jako lider Quinteto Tango Nuevo, swojego zespołu wykonującego właśnie ten gatunek.

25 lutego część muzycznej spuścizny Piazzolli usłyszymy w wykonaniu Klaudiusza Barana, występującego obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka. Klaudiusz Baran jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie także jego rektorem. Artysta ma ogromne zasługi w budowaniu statusu akordeonu w Polsce, ale także wprowadził do sal koncertowych bandoneon – instrument, na którym błyskotliwie interpretuje ukochaną przez siebie muzykę Piazzolli. W roku 2003 Klaudiusz Baran – jako pierwszy akordeonista – otrzymał ,,Fryderyka” za album „Astor Piazzolla –Tango”. W 2020 roku przypadły mu dwie kolejne statuetki – za ,,Album Roku – Muzyka Symfoniczna” oraz ,,Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej”. Klaudiusz Baran swobodnie porusza się repertuarze wielu epok, największe uznanie zdobywając za interpretacje muzyki najnowszej…

Koncert zapowiada płytę z utworami Piazzolli, która ma zostać wydana jeszcze w tym roku.

Podziel się: