- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Ostatki na ludowo inspirowane twórczością Oskara Kolberga

 

Oskar Kolberg całe swoje życie poświęcił spisywaniu ludowych obyczajów i melodii. Był w swoim oddaniu sprawie tak bezprecedensowy, że dziś symbolicznie nazywany jest „ojcem założycielem” polskiej etnografii. Jego najważniejszym dziełem jest „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. To wielotomowa publikacja opisująca dziedzictwo kulturowe poszczególnych obszarów Polski.

Poza antropologią polskiej wsi miał jeszcze jedną wielką pasję – muzykę. Pobierał lekcje od m. in.: Franciszka Vettera, Józefa Elsnera i Karla Friedricha Girschnera, dlatego uznawany jest za profesjonalnego kompozytora.

Dorobek tego sławnego folklorysty nie jest tylko zbiorem suchych faktów z encyklopedii, ale nośnikiem tradycyjnych wartości i inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców.

Najciekawsze dzieła Oskara Kolberga zostały przez artystów FolkfoR ujęte w nowe, autorskie kompozycje instrumentalne. Wszyscy członkowie zespołu są profesjonalnymi muzykami, artystami Filharmonii Gorzowskiej. Zostali docenieni przez jury V Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, gdzie otrzymali III nagrodę. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po chutorach, folwarkach i izbach XIX-wiecznej polskiej wsi. Projekt „Śladem Kolberga” został uhonorowany stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci, a Instytut im. Oskara Kolberga objął go oficjalnym patronatem.

Zespół zagra w składzie:

Natalia Chmurczyk – ukulele, bęben obręczowy, kalimba;

Paulina Tobis – skrzypce;

Mateusz Rzytka – kontrabas;

Grzegorz Tobis – klarnet, cajon, kalimba.

Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do obejrzenia występu na żywo w social mediach i na kanale YouTube Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Podziel się: