„Choć kontrakt z NFZ na te zabiegi jest na razie niewielki, wierzymy, że to pierwszy krok w dobrym kierunku, by nowoczesne leczenie raka prostaty stało się w naszym regionie jeszcze bardziej dostępne. To ważna zmiana dla mieszkańców regionu, bo już dziś pacjenci mogą korzystać z operacji robotycznych tu, na miejscu – bez konieczności wyjazdu do ośrodków w innych miastach.” – podkreśla prof. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia.
Chirurgiczny robot to jedno z najnowocześniejszych narzędzi we współczesnej medycynie, które zmieniło standard leczenia raka prostaty. Dzięki niemu operacje są znacznie mniej inwazyjne, zamiast dużego cięcia, wystarczy kilka niewielkich otworów, przez które wprowadzane są cienkie ramiona robota. Co ważne, to wciąż lekarz wykonuje operację – to on steruje każdym ruchem robota, siedząc przy specjalnej konsoli. Narzędzia robotyczne symulują ruch ludzkiego nadgarstka, są niezwykle precyzyjne i potrafią obracać się w wielu kierunkach, co pozwala na zachowanie delikatnych struktur, takich jak pęczki naczyniowo-nerwowe odpowiedzialne za funkcje seksualne. Operacja z użyciem systemu robotycznego umożliwia bardzo dokładne usunięcie nowotworu prostaty, a jednocześnie znacząco zwiększa szanse na szybki powrót do formy, zachowanie kontroli nad trzymaniem moczu oraz utrzymanie sprawności seksualnej. Dzięki operacjom robotycznym chirurg może działać dokładniej i skuteczniej, co oznacza mniejsze ryzyko powikłań, mniej bólu po operacji i zdecydowanie krótszy czas powrotu do zdrowia – często to kwestia zaledwie kilku lub kilkunastu dni. Dodatkowo ograniczone są urazy tkanek, a sama operacja jest mniej inwazyjna, co przekłada się na mniejsze blizny i szybsze odzyskanie sprawności.
Obecnie w Szpitalu Mazovia w Częstochowie operuje trzech certyfikowanych operatorów robota chirurgicznego:
- dr Jan Powroźnik
- dr n. med. Stanisław Szempliński
- Wojciech Michalak
Równie w ramach refundacji NFZ w Szpitalu Mazovia w Częstochowie pacjenci mogą wykonać przezkroczową biopsję fuzyjną prostaty – zaawansowaną metodę diagnostyczną, która łączy obrazowanie rezonansu magnetycznego z obrazem USG. Dzięki temu lekarz może z wyjątkową precyzją pobrać wycinki tkanki dokładnie z miejsc podejrzanych o nowotwór. Wynik takiej biopsji dostarcza kluczowych informacji, które pozwalają zaplanować dalsze, najlepiej dopasowane leczenie.
„Biopsja fuzyjna to jedno z najdokładniejszych badań w diagnostyce raka prostaty. Co ważne, jako Grupa Mazovia dysponujemy własnym w pełni zdigitalizowanym zakładem patomorfologii wykorzystującym sztuczną inteligencję, dzięki czemu precyzyjny wynik badania jest gotowy już w ciągu 7 dni. To ogromna korzyść dla pacjenta – skraca czas niepewności i pozwala szybko rozpocząć leczenie” – podkreśla dr Jan Powroźnik, Dyrektor Medyczny Szpitala Mazovia w Częstochowie.
Szybka terapia onkologiczna w Szpitalu Mazovia w Częstochowie – kompleksowa i priorytetowa ścieżka leczenia nowotworów
W Szpitalu Mazovia w Częstochowie pacjenci onkologiczni mogą również skorzystać z tzw. szybkiej terapii onkologicznej, która gwarantuje krótszy czas oczekiwania na wizytę, sprawny proces diagnostyczno-terapeutyczny oraz kompleksową opiekę specjalistyczną. Kluczowym elementem ścieżki jest Zielona Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), wystawiana na etapie podejrzenia lub rozpoznania choroby nowotworowej przez lekarza rodzinnego, specjalistę lub lekarza szpitalnego. Dzięki niej pacjent zyskuje dostęp do priorytetowej diagnostyki i leczenia – bez zbędnej zwłoki.
O Szpitalu Mazovia w Częstochowie
Szpital Mazovia w Częstochowie to część Grupy Mazovia – lidera w zakresie robotycznej urologii w Polsce, posiadającej szpitale urologiczne w Warszawie, Katowicach i Częstochowie. Placówka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń urologicznych, m.in. nowotworów prostaty, pęcherza, nerek i jąder. Znaczną większość procedur można wykonać we wszystkich szpitalach Grupy Mazovia w ramach refundacji NFZ. Grupa Mazovia łącznie dysponuje trzema systemami robotycznymi oraz zespołem 11 doświadczonych operatorów chirurgii robotowej.