- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Muzyczny wieczór “Clasic tea “

21 lutego 2013, czwartek, godz. 19:00
Sala OPK, wstęp wolny

Duet akordeonowy Duo Acco-sfera
Alena Budzinakova (Słowacja) – akordeon
Grzegorz Palus (Polska) – akordeon

PROGRAM:

Léon Boëllmann Suita gotycka
Chorał
Menuet
Modlitwa
Toccata

Antonio Bibalo Homage a Scott Joplin

Johannes Brahms Taniec Węgierski nr. 21

Torbjörn Lundquist Ballad
Alla Ballata
Aria
Rondo

Carla Maria von Weber Rondo brillante op.62

Witold Lutosławski Wariacje na temat Paganiniego

Yevgeny Vystavkin Lovely winter

Astor Piazzolla Libertango

Vittorio Monti Czardasz

Duo Acco-sfera
Duo Acco-sfera.jpg
powstało w 2011 roku z inicjatywy muzyków związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie. Od samego początku zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, w krótkim czasie zdobywając również uznanie na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych m in.
• I miejsce w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja)
• I miejsce w XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012)
• I miejsce na XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012)
• I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011)
• II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym im. A. Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2012)
• III miejsce w XIV Międzynarodowych Konfrontacjach Akordeonowych w Gorlicach (2011)
Duet w swoim repertuarze posiada zróżnicowaną stylistycznie muzykę poważną od baroku do współczesności oraz utwory z pogranicza muzyki rozrywkowej i jazzu. Połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, ich nietuzinkowy warsztat muzyczny i wirtuozeria nadają wyjątkowy wymiar interpretacjom wykonywanych dzieł.

Alena Budzinakova (Słowacja)
Alena Budzinakova – www.jpg
Zaliczana do grona najwybitniejszych słowackich akordeonistów młodego pokolenia.
Absolwentka Konserwatorium w Koszycach (Słowacja, 2009) oraz studiów I st. na Akademii Muzycznej w Krakowie (2012). Obecnie rozwija swoje umiejętności w ramach programu Erasmus pod kierunkiem prof. Grzegorza Stopy w Konserwatorium Wiedeńskim. Wielokrotna laureatka słowackich i międzynarodowych konkursów muzycznych.
Do największych osiągnięć zalicza:
• I nagroda ex equo w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012)
• I nagroda w XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012)
• I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (2010)
• I nagroda w IMC-UNESCO “Coupe Jeunesse” w Dunajskiej Stredzie (2010)
• II nagroda w XIV Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2011)
• III nagroda w XVI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2010)
Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka w Polsce, na Słowacji oraz poza granicami (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Niemcy, Włochy). Wystąpiła w takich miejscach jak: Filharmonia w Koszycach (2012), Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie (2012), Parlament Europejski w Brukseli (Belgia, 2007), Kościół Św. Marii i Jezusa Via del Corso w Rzymie (Włochy, 2006). Muzeum Instrumentów Klawiszowych – Zamek w Markuszowcach (Słowacja, 2008). Dokonała nagrań dla Słowackiego Radia i Telewizji. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych kompozycji akordeonowych, m in. na Festiwalu Muzyki Współczesnej Hudobne Rezonancie w Koszycach (2010) oraz koncercie Studio Młodych w Słowackim Radiu Devin (2010).

Grzegorz Palus
Grzegorz Palus – www.jpg
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (2011) oraz The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (2012). Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikiem podyplomowych studiów solistycznych w Hochshule für Music Detmold (Niemcy) pod kierunkiem prof. Grzegorza Stopy. Laureat szeregu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych m in. : Pula – I nagroda (2012, Chorwacja), Poprad – I nagroda oraz Grand Prix (2007, Słowacja), Klingenthal – II nagroda (Niemcy, 2004), Arrasate – V miejsce oraz nagroda specjalna (2010, Hiszpania), Sanok – I nagroda (2004), Gorlice – I nagroda (2005), Przemyśl – I nagroda, (2003) Czechowice-Dziedzice – III nagroda (2010), Szczecin – III nagroda (2009).
Jest wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury (2003, 2004, 2005, 2007, 2008), laureatem Stypendium “Sapere Auso” (2008, 2010), Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa (2008), Stypendium Fundacji im. Zofii i Władysława Pokusów (2007, 2008), Stypendium Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci (2003-2005). Koncertuje z repertuarem solowym i kameralnym w kraju i za granicą (Austria, Dania, Niemcy, Słowacja, Włochy, USA). Wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Modern Symphony Orchestra, a także jako członek Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Capelli Tarnoviensis-Creo, Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej oraz Orkiestry im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Bierze udział w prawykonaniach współczesnych kompozycji. Ponadto angażuje się w projekty związane z piosenką poetycką, muzyką improwizowaną, jazzową, teatralną oraz filmową. Od 2009 roku współpracuje z krakowskim teatrem M.I.S.T. będąc współtwórcą i wykonawcą muzyki do spektaklu “Goplana i Grabiec, czyli niemożliwa miłość”, oraz od 2011 z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie.

——

r

Podziel się: