- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

MUZEUM POD BRONIĄ

Zbiory muzealne starej broni w Polsce, w porównaniu z zasobami innych krajów, są nadspodziewanie bogate. Muzeum Częstochowskie w swoim cyklu “Podróże po zbiorach historycznych” tym razem zaprasza na podróż drugą, zatytułowaną “Broń palna”. “Wyprawa” zakończy się dopiero 30 września, czasu więc na jej dogłębne obejrzenie jest co niemiara.
A eksponaty są doprawdy imponujące. Karabiny, pistolety i sztucery skałkowe z XVII i XVIII wieku z Austrii, Prus, Europy Środkowej i Niderlandów; francuski pistolet skałkowy kawalerii; dubeltówka systemu Lefaucheuxa z pierwszej połowy XIX wieku; arkebuz z zamkiem kołowym z przełomu XVI i XVII wieku (Niemcy); niemiecki karabin, sztucer i karabinek iglicowy system Mauser z czasów wojny 1871 roku; przepięknie zdobiony sztucer kapiszonowy tarczowy z połowy XIX wieku; strzelba myśliwska (typ bałtycki) z połowy XVII wieku długości 2300 mm; XIX-wieczne krucice jednolufowe i dwulufowe. Niewątpliwą atrakcją wystawy jest XVI-wieczna lufa od hakownicy, kaliber 24 mm (1515 mm – długość lufy).
W Polsce od dawien dawna broń otaczano pieczołowitością i niemal kultem. Być może jest to powodem obecności tak dużej liczby wojennych eksponatów w naszych muzeach. Bogato zdobione, z oryginalną ornamentyką popularne pistolety, karabiny, sztucery, dubeltówki są świadectwem minionych czasów i sporów; choć nie tylko. Spora ilość broni myśliwskiej dostarcza nam
wyczerpujących informacji dotyczących naszych przodków, sposobów spędzania wolnego czasu; a także rodzajów zwierzyny, którą można było spotkać w minionych wiekach w lasach niemal całej Europy. Ekspozycję “Broń palna w zbiorach Muzeum Częstochowskiego” można oglądać w salach Ratusza codziennie, z wyjątkiem oniedziałków; od środy do niedzieli, od godziny 10.30 do 17.30, we wtorek od 10.00 do 17.30.

SYLWIA BIELECKA

Podziel się: