- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

,,Moment” w Czestochowie

Organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie konkurs jest próbą podsumowania zjawiska ulicznej (z ang. street photo). Gatunek ten czerpie ze sztuki fotoreportażu. Zwykle są to pojedyncze, niezwiązane ze sobą ujęcia. Ulotne kadry ukazujące chwile, nawiązujące wprost do idei decydującego momentu Henri Cartier-Bressona, jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku. Cartier-Bresson był mistrzem naciskania spustu migawki dokładnie wtedy, gdy przed jego oczami pojawiał się obraz idealny. Potrafił przewidzieć wydarzenie, które odpowiednio skomponowane w wizjerze aparatu, stworzy wyśmienity kadr pełen ukrytych znaczeń. Fotograf ten znalazł wielu naśladowców na całym świecie.

Fotografie uliczne są dziełami, które z przyjemnością można podziwiać w galerii sztuki, obok portretu, fotografii krajobrazowej czy kreacyjnej. Zabawa kształtem, kolorem, kompozycją, podszyta wieloma ukrytymi znaczeniami, anegdotami sprawia, że fotografujący w nurcie street photo to otwarci na świat, wrażliwi artyści-obserwatorzy.

Międzynarodowe Biennale Fotografii Ulicznej „Moment” będzie organizowane zamiennie z Konkursem Fotograficznym „Klimaty Częstochowy”, którego najbliższa 14. edycja zaplanowana jest na 2020 rok. Nabór do pierwszej edycji nowego konkursu ruszy 6 maja. Jego łączna pula nagród to ponad 13 000 zł.

Pomysłodawcą oraz komisarzem konkursu jest Adam Markowski, grafik, fotograf, pracownik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. Prace uczestników oceniać będą jurorzy:

Damian Chrobak (Londyn)

Absolwent London Collage of Communication. Swoje zdjęcia pokazywał na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 r. jest członkiem ZPAF-u, gdzie prowadzi warsztaty z fotografii ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej Un-Posed.

Joanna Kinowska (Warszawa)

Na co dzień związana ze Służewskim Domem Kultury w Warszawie, gdzie odpowiada za program fotograficzny. Wykładowczyni Akademii Fotografii (historia fotografii). Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych.

Konstancja Nowina Konopka (Kraków)

Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz uczestniczka pierwszego Programu Mentorskiego Sputnik w Warszawie. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych m.in.: „21 New and Emerging Talents” – Lens Culture Student Photography Awards 2013, Leica Street Photo 2013, Slovak Press Photo 2016 i 2017, Grand Press Photo 2018. Była również finalistką Vienna International Photo Awards 2013, The Miami Street Photography Festival 2013, Kolga Tbilisi Photo 2014, Przetwórnia 2015, Eastreet 2014 i 2017 i in. Jej zdjęcia były publikowane w wielu ogólnopolskich i zagranicznych gazetach i magazynach, m.in. w „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „K MAG”, „6Mois”. Autorka książki fotograficznej „1001 złych uczynków”.

Jacenty Dędek (Częstochowa)

Fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu „National Geographic” przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Newsweeku” i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Justyna Warwas (Częstochowa)

Zawodowo zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2012 r. jest komisarzem Międzynarodowego Biennale Miniatury. Na swoim koncie ma liczne wystawy krajowe i zagraniczne (m.in. w Nowym Jorku, Chinach, Nepalu, Tajwanie, Słowenii, Bułgarii, Wietnamie) oraz publikacje fotograficzne i ilustracyjne w prasie polskiej i zagranicznej.

Bartosz Frączek (Częstochowa)

Adiunkt w Katedrze Malarstwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych. Zajmuje się głównie malarstwem oraz upowszechnianiem kultury plastycznej. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Miniatury oraz kuratorem czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Incident Accident, a także wielu międzynarodowych wystaw i sympozjów malarskich. Ma na swoim koncie 80 wystaw indywidualnych – m. in. w Anglii, Holandii, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Turcji, Belgii i na Węgrzech oraz ponad 200 zbiorowych wystaw na całym świecie. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, pokazywane były także na targach sztuki: Hanse Art (Lubeka, Oldenburg, Brema, Hamburg), Artevent expo (Antwerpia, Arnhem), Art. Revolution Taipei (Tajwan), Artistes Contemporaines (Lozanna, Genewa).

na podst. informacji z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM

r

Podziel się: