Analizy CBOS pokazują, że mieszkańcy wsi deklarują również wyższy poziom zadowolenia ze swojego miejsca zamieszkania. 73 procent osób mieszkających poza miastem twierdzi, że nie chciałaby się do niego przeprowadzić. To o 14 procent więcej niż w 1998 r.
Młodzi Polacy chętniej zamieszkaliby na wsi niż w dużej metropolii (34 procent vs. 27 procent). Główny Urząd Statystyczny przewiduje, że w miastach do 2035 r. będziemy obserwować nieustanny ubytek ludności (wyjątkiem będzie Warszawa) na rzecz wsi i terenów podmiejskich. Zdaniem ekspertów, tym bardziej na znaczeniu będzie zyskiwać modernizacja miast pod kątem tworzenia zwartych przestrzeni i tzw. stref ograniczonej emisji spalin, czyli wolnej od samochodów.
– To tylko wzmocniło trend, który obserwujemy już od jakiegoś czasu. Jak wynika z analiz Eurostatu, w większości stolic europejskich dominują osoby w wieku produkcyjnym (20-54), a osoby po 65 roku życia zamieszkują głównie przedmieścia. Odwrotna sytuacja jest tylko w Warszawie i Lizbonie, gdzie młodych ludzi często nie stać na mieszkanie w centrum i wybierają tańsze mieszkania na obrzeżach. Prognozujemy, że wraz z rozwojem ich kariery zawodowej i lepszymi zarobkami będą w ciągu kolejnych 10 lat wracać do lepiej położonych części Warszawy – uważa Jakub Zagórski, dyrektor marketingu Skanska Residential Poland.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
GUR