- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Majówka za pasem – służby w pogotowiu

 

Tuż przed południem wojewoda Wieczorek odbył wideonaradę z szefami służb mundurowych, którzy raportowali sytuację w poszczególnych jednostkach, biorąc pod uwagę zbliżający się weekend majowy. Jak zapewniał komendant wojewódzki policji Krzysztof Justyński, funkcjonariusze nadal ściśle kontrolują osoby będące w kwarantannie, a te, które łamią związane z nią przepisy, są karane. Od momentu wejścia w życie przepisów regulujących kwestie kwarantanny do powiatowych sanepidów wpłynęło z Policji ponad 1900 notatek dokumentujących naruszenia prawa. Inspektorzy sanitarni wnikliwie badają każde takie zgłoszenie i po analizie decydują o nałożeniu kary – do tej pory zdecydowali się na wydanie 236 decyzji administracyjnych w tym zakresie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł. – Decyzje te dotyczą bardzo jaskrawych przypadków łamania prawa: ktoś poszedł do sklepu, będąc w kwarantannie, spotykał się ze znajomymi czy też zdarzało się, iż jeździł taksówką po mieście – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna.

Podczas wideokonferencji omawiano także temat wymazobusów. Ponad 35 specjalnych karetek pobiera próbki do badań genetycznych w naszym województwie. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zawnioskował o kolejne 10 takich pojazdów do Ministerstwa Obrony Narodowej. – Już pięć ambulansów uruchomiliśmy. Na ich pokładzie znajdują się wyszkolone i wykwalifikowane ekipy do pobierania materiału biologicznego – raportował dziś podczas wideokonferencji płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W przyszłym tygodniu uruchomione będą kolejne specjalistyczne ambulansy wojskowe, które w pierwszej kolejności przeznaczone będą do pobierania wymazów w domach pomocy społecznej. WOT od początku epidemii aktywnie bierze udział w zabezpieczaniu mieszkańców województwa: na granicy, dowożąc żywność do szpitali, w transporcie kadry czy nawet w dekontaminacji domów pomocy społecznej, w których pojawiło się ognisko zakażenia.

– W przyszłym tygodniu łącznie na drogi naszego województwa wyjedzie ponad 40 wymazobusów, aby pobierać próbki do badań na obecność koronawirusa – zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. 31 to ambulanse uruchomione wspólnie przez powiaty: kłobucki, częstochowski, lubliniecki, myszkowski, będziński, zawierciański, tarnogórski, gliwicki, rybnicki, raciborski, wodzisławski, bieruńsko-lędziński, mikołowski, pszczyński, bielski, żywiecki i cieszyński oraz miasta: Częstochowa, Dąbrowa-Górnicza, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice, Bytom, Radzionków, Piekary Śląskie, Jaworzno, Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Zabrze, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Tychy i Bielsko-Biała.

Wzrasta także liczba badań pobranych próbek – w minionej dobie przebadano materiał od 1500 osób. Aby zwiększyć wydajność badań, uruchamiane będą kolejne, po czterech obecnie funkcjonujących, laboratoria – a chodzi o Rybnik i Zawiercie. Funkcjonujące tam szpitale przymierzają się do badań pod kątem Covid-19 od przyszłego tygodnia.

Od jutra zacznie z kolei działać kolejny szpital jednoimienny w województwie śląskim. Chodzi o szpital miejski w Gliwicach, gdzie także trafiać będą pacjenci zakażeni Covid-19. Przekształcenie placówki było możliwe dzięki zaangażowaniu władz miasta, które szybko i sprawnie przystosowały szpital do tymczasowej funkcji.

Jak zapewniał podczas wideokonferencji komendant oddziału śląskiej straży granicznej płk Adam Jopek, kontrole na granicy czeskiej odbywają się systematycznie, a funkcjonariusze czuwają, by osoby nie przekraczały nielegalnie miejsc granicznych. Tutaj przypomnieć bowiem trzeba, iż każdy, kto przekracza granicę, jest obejmowany kwarantanną, a kontrole graniczne zostały przedłużone do 13 maja. Warto dodać, że obecnie przygotowywane jest rozporządzenie, które zwolni pracowników transgranicznych z obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie po przekroczeniu granicy. Zmiany w tym zakresie powinny zacząć obowiązywać od poniedziałku 4 maja.

Niemało pracy ma także Inspekcja Transportu Drogowego, która nie tylko wspiera działania pograniczników, ale i prowadzi systematyczne kontrole. – Ruch na drogach zauważalnie się zwiększył w ostatnich dniach. Sprawdzamy więc coraz więcej pojazdów – podkreśla Anna Sokołowska-Olesik, śląski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

Podziel się: