- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Kościół św. Mikołaja w Wilkowiecku jest remontowany

 

Aktualnie prowadzone są pracy w części najbardziej potrzebującej renowacji – Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej z barokowymi ornamentami.

W spotkaniu, które miało miejsce 19 lutego 2022 roku, uczestniczył wójt Gminy Opatów Bogdan Sośniak.

Wiceminister Szymon Giżyński zadeklarował swoje wsparcie i starania na rzecz pozyskania środków na kolejne, niezbędne renowacje świątyni.

Z historii:

Wilkowiecko to miejscowość z wielkimi tradycjami historycznymi leży w połowie drogi między Kłobuckiem a Krzepicami. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w którym miejscowość wymieniona jest w formie Wylkogeczsko. Kolejna wzmianka o miejscowości znajduje się w łacińskim dokumencie z 1250 roku wydanym przez papieża Innocentego IV w Lyonie gdzie wieś zanotowana została w zlatynizowanej, staropolskiej formie „Wicogedzco”.

Wcześnie zbudowano też w Wilkowiecku pierwszy kościół. W XVI wieku świątynię przejęli na krótko protestanci. Dokumenty z drugiej połowy XVIII wieku wspominają o istnieniu murowanego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Magdaleny. Obecny powstał w 1931 roku z wykorzystaniem fragmentów poprzedniego. Proboszczem parafii był wówczas ksiądz Mieczysław Zawadzki. Nowy budynek zaprojektował Józef Krupa z Warszawy. Nawę i prezbiterium postawiono na rzucie prostokąta. Od zachodu wznosi się wieża, przykryta dachem namiotowym. Do czasów ostatniej wojny w kościele wisiał dzwon z 1596 roku. Niestety zrabowali go Niemcy. Parafianie odszukali uszkodzony dzwon i przetopili go na nowy w roku 1947.

Największą dumą miejscowości jest wywodzący się stąd Mikołaj z Wilkowiecka. Urodził się w pierwszej połowie XVI wieku, zmarł w roku 1601. Wstąpił do zakonu paulinów i zasłynął jako doskonały kaznodzieja. Jednak do podręczników literatury trafił za sprawą „Historii o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, czyli misterium wielkanocnego, które okazało się najpopularniejszym dramatem teatrów ludowych i przykościelnych, a w wieku XX podbiło sceny zawodowe. 14 września 2014 we wsi odsłonięto jego pomnik.

Warto pamiętać, że wilkowieckie pola były w pierwszych dniach września 1939 roku świadkiem zażartych walk w trakcie bitwy, którą później nazwano „bitwą pod Mokrą”.

 

Podziel się: