- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

KLIMAT I ZDROWIE / Polska bardziej ekologiczna

 

Są to takie źródła, które, jak mówi sama nazwa, odnawiają się, także nie grozi nam ich deficyt. Takimi właśnie źródłami są wiatr, słońce, woda – to, co otacza nas na co dzień, a także ciepło pozyskane z głębi ziemi, czyli energia geotermalna. Liderami w użytkowaniu tych właśnie źródeł energii są państwa takie jak Nowa Zelandia, Norwegia czy Islandia. Także Unia Europejska prowadzi politykę zachęcającą do korzystania z ekologicznych źródeł energii. Polska niestety jako jedno z nielicznych państw nadal nie spełnia założonych celów spożytkowania tejże energii, zaraz obok Francji, Irlandii i Holandii. W naszym kraju nadal najpopularniejszy jest węgiel, choć powoli odchodzimy od stereotypu Polski pełnej kopalń, stajemy się coraz bardziej ekologiczni. W całym kraju, a szczególnie w północnej jego części, widoczna jest coraz większa ilość ogromnych wiatraków, które pozyskują dla nas energię z wiatru. Nieco ponad jej 12% wytwarzana jest właśnie w ten sposób. Mamy też elektrownie wodne, z których pozyskujemy 1,91%, oraz słoneczną, którą wykorzystujemy w 0,93% (dane na rok 2018). Oznacza to, że przed nami jeszcze długa droga do spełnienia kryteriów ekologicznego państwa.

Rząd, widząc zniechęcenie Polaków do przejścia z paliw nieodnawialnych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, postanowił „zaatakować” z innej strony. Stąd mnóstwo dotowanych programów o znaczących nazwach, takich jak „Czyste Powietrze”, który to zachęca nas do wymiany pieca na nowy, zasilany odnawialnymi źródłami energii – w zamian rząd dopłaci do tej zmiany. Jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ chociaż ekologia jest niezmiernie ważna, to jest również kosztowna. Nie odczujemy problemów finansowych poprzez segregację śmieci, ale podczas wymiany ogrzewania domu już tak. Dlatego też takie dotacje są świetnym pomysłem, ponieważ mniej zamożni ludzie również mogą pozwolić sobie na bycie „eko”.

Co oferuje Częstochowa dla swoich mieszkańców? U nas również można dostać dotację na wymianę swojego pieca na nowy, bardziej ekologiczny (dotacja taka wynosić może nawet do 70% poniesionych kosztów) , a także na instalację kolektorów słonecznych (miasto dopłaca do 50%) i usuwanie szkodliwego dla zdrowia azbestu (można uzyskać do 60%). Dokumenty można pobrać na stronie internetowej urzędu miasta, więc nie jest to trudne. Ze względu na pandemię sprawa wygląda jeszcze prościej, ponieważ nie musimy wybierać się do urzędu miasta i załatwiać wszystkiego osobiście, wystarczy wysłać dokumenty na podany na stronie internetowej adres email.

Jak widać, jeżeli chcemy stać się choć nieco bardziej ekologiczni, to nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz przeciwnie. Należy zacząć wprowadzać zmiany samemu – zacznijmy od segregacji śmieci. Zacznijmy oszczędzać prąd. Wyłączmy światło, kiedy go nie potrzebujemy. Wyłączajmy ładowarki z kontaktu, kiedy ich nie używamy. Przestańmy używać tak dużo plastiku. Przyzwyczailiśmy się do niego, ale nie jest on niezbędny, łatwo możemy go zastąpić np. papierem. Kupując kawę na wynos, przynieśmy własny kubek wielorazowego użytku. Zrezygnujmy ze słomek. Wiele restauracji typu fast food, które generowały duże zużycie plastiku w tej materii, zastąpiło plastikowe słomki papierowymi lub wydaje je jedynie na życzenie klienta. Idąc na zakupy, pamiętajmy o zabraniu własnej torby. Nie kupujmy za każdym razem „jednorazówek”. Wymieńmy żarówki na te energooszczędne. Świetlówki zużywają nawet do 70% energii mniej w porównaniu do zwykłych żarówek.

Jak widać, bycie ekologicznym wcale nie jest trudne. Nie musimy od razu diametralnie zmieniać całego życia, zacznijmy od drobnych kroków. Dziś zrezygnuj z plastikowej torebki, jutro z plastiku w ogóle, a następnie z węgla. Zadbajmy o naszą planetę, nikt inny tego nie zrobi.

 

 

Magdalena Guzowska

 

 

Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

Podziel się: