- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

KARMĘ DLA KOTA WRZUĆ DO ,,KOTOMATU”

 

Do kontenera – nazwanego ,,kotomatem” – możemy wrzucać karmę dla wolnożyjących kotów, zarówno suchą (chrupki), jak i mokrą (w puszkach czy saszetkach). Obok umieszczono tablicę z informacją o tym, jakiego rodzaju karmę można do pojemnika wrzucać.

Co ważne – musi być to karma w oryginalnych, sklepowych opakowaniach, na których jest m.in. data ważności takiego pożywienia. Chodzi przecież o to, aby czworonogi żyjące swobodnie w mieście otrzymały pokarm zdrowy, bezpieczny, wartościowy. Do ,,kotomatu” nie wolno wrzucać np. resztek jedzenia z naszych stołów czy karmy w foliowych woreczkach nieoznaczonych żadnymi danymi producenta.

Taki ,,bank żywności” dla czworonogów to nowość w polskich miastach – Częstochowa jest jednym z pierwszych, w których stanął tego rodzaju pojemnik. Podobny pomysł wcielono w życie w Szprotawie w województwie lubuskim. W Częstochowie zakupem ,,kotomatu” zajął się miejski Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Zbierana karma trafi do społecznych opiekunek i opiekunów kotów na częstochowskich osiedlach – tych, którzy zajmują się wolnożyjącymi zwierzętami na co dzień, inwestując w to swój czas, wysiłek i… nieraz sporą część zawartości portfela.

To nie jedyna nowa inicjatywa dla zwierzaków w potrzebie, która pojawiła się w ostatnim czasie w Częstochowie. Od grudnia zeszłego roku grafikę zachęcającą do adopcji psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt można zobaczyć na dwóch miejskich autobusach. Tego rodzaju promocja adopcji czworonogów potrwa do końca listopada 2022 roku jako element zadania Budżetu Obywatelskiego „Częstochowianie bezdomnym zwierzętom ze Schroniska”.

Przy okazji zachęcamy do odwiedzenia strony Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej i zabrania do swojego domu któregoś z wytęsknionych podopiecznych placówki. Zdjęcia i opisy kotów i psów z ,,Gilowej” znajdują się w zakładce ,,adopcja”.

m.in. na podst. informacji z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM

fot. „kotomat” obok budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona (fot. Łukasz Kolewiński) 

 

 

 

 

 

Podziel się: