- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Janów odzyska prawa miejskie

 

Krótko z historii miejscowości

Janów  powstał jako miasto w 1696 roku, z inicjatywy Jana Aleksandra Koniecpolskiego, ówczesnego wojewody sieradzkiego. Nazwa miejscowości pochodzi od jego imienia. Janów wprawdzie nie wyrósł na regionalne centrum, ale zapisał się w historii jako miejsce dramatycznych wydarzeń podczas Powstania Styczniowego. Latem 1863 roku oddział Zygmunta Chmieleńskiego zaskoczył stacjonujących w okolicy rosyjskich żołnierzy. W bitwie zginęło 170 Rosjan i 33 Polaków. W odwecie carskie wojska spaliły miejscowość i dokonały masakry jej mieszkańców. Ciała pomordowanych wrzucono do studni na rynku, która stoi tam do dziś. Po tych wydarzeniach Janów, jak wiele innych polskich miasteczek, utracił prawa miejskie w ramach carskich represji.

 

Po ponad 150 latach Janów powróci na mapę polskich miast

 

Aktualny  projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje, że od 1 stycznia 2026 roku sześć miejscowości odzyska status miasta. Janów jest jedynym przedstawicielem województwa śląskiego. O działaniach gminy w sprawie odzyskania statusu miasta ,,Gazeta Częstochowska” wiele razy rozmawiała z włodarzem – wójtem Edwardem Moskalikiem. Proces podjęcia decyzji trwał dość długo i wiązł się z konsultacjami społecznymi oraz analizami, które wykazały, że układ urbanistyczny, struktura zatrudnienia i infrastruktura miejscowości spełniają miejskie kryteria. Taką drogę przeszły także Olsztyn i Przyrów.

W kwietniu 2025 roku, podczas sesji Rady Gminy, wójt  oficjalnie podkreślił, że: ,,Odzyskanie praw miejskich po ponad 150 latach ma stać się nie tylko symbolicznym gestem wobec przeszłości, ale także realną szansą na rozwój Janowa i całej gminy. Status miasta może zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną, pobudzić turystykę i gospodarkę, a także otworzyć nowe możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój infrastruktury i rewitalizację przestrzeni publicznych, tych dedykowanych na rozwój małych miast” (cyt. wpowiecie.pl)

Zmiany granic gmin w Polsce

Projekt zakłada również, że od przyszłego roku nastąpią zmiany dotyczące ustalenia granic gmin. W województwie małopolskim będą to zmiany pomiędzy gminą Rytro a Piwniczną Zdrój, pomiędzy gminą Zemborzyce a Stryszem oraz pomiędzy Niepołomicami a Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminą Zakrzew a Radomiem, zaś w województwie śląskim między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi. Zmienią się również granice niektórych miast w województwach: lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim od przyszłego roku gmina Nowe Miasto Lubawskie zmieni nazwę na gminę Bratian.

 

zdjęcie UG Janów

Podziel się: