- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Jak poruszać się na rynku

To jest jasne dla współczesnych producentów, niestety, wielu z nich nie potrafi zdyskontować swojej wiedzy na tyle, by korzystać z możliwości, jakie niesie choćby przynależność Polski do Unii Europejskiej.
Analizy jakie zostały przeprowadzone w województwie śląskim dowiodły istnienie potrzeby pomocy przedsiębiorcom w pozyskiwaniu nowych technologii poprzez stworzenie właściwych mechanizmów w kontaktach z ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz ułatwiając skuteczną komunikację pomiędzy partnerami gospodarczymi. W efekcie powstał projekt: Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii. Jego wdrażaniem zajmuje się Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorczości SA. W całym regionie śląskim stworzono sieć agend i biur konsultacyjnych, również w Częstochowie (od marca ub.r., Agencja Rozwoju Regionalnego, ul. Nowowiejskiego 26), których zadaniem jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw.
Koncepcja funkcjonowania sieci zakłada trzy poziomy świadczenia usług. – Przede wszystkim dostarczamy informacje organizując różne szkolenia i tzw. dni informacyjne. Wszystko po to, by podnieść świadomość przedsiębiorców. Ponadto poprzez indywidualne lub grupowe spotkania, audyty technologiczne oraz wizyty w firmach identyfikujemy potrzeby każdego przedsiębiorcy, tym samym oferty technologiczne są przygotowane tak, by były odpowiednie dla każdej firmy – wyjaśnia Piotr Geremek, konsultant Agencji Rozwoju Regionalnego.
Wszelkie działania w ramach projektu finansowane są z kasy UE, toteż przedsiębiorcy mogą bezpłatnie pozyskiwać informacje oraz skorzystać ze szkoleń. – W naszym regionie pracujemy nad rozwinięciem stałej współpracy jednostek badawczych i firm, dlatego dobrze jest wejść do naszej bazy informacyjnej – mówi P. Geremek. Bazę tworzy się systematycznie. W całym województwie zrzeszonych jest już ponad 300 firm, w regionie częstochowskim ponad 70.
W ARR funkcjonuje również Punkt Konsultacyjny dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Świadczy on bezpłatne usługi informacyjne na temat pozyskania programów pomocy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, realizowanych ze środków rządu polskiego, programów PHARE i funduszy strukturalnych. Pomaga również w przygotowaniu wniosku o dotację oraz administracyjno-prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. W ARR działa także Fundusz Pożyczkowy dla Małych Przedsiębiorstw, który udziela kredytów na działalność gospodarczą.

Gminne Centrum Informacji
Dziś znalezienie pracy nierzadko można zaliczyć do cudu. Często poszukujący zatrudnienia błądzą i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Z inicjatywy Urzędu Miasta i ARR realizowany jest projekt aktywizacji zawodowej. Zajmuje się tym, funkcjonujące od września ub.r., Gminne Centrum Informacji (siedziba w lokalu ARR, przy ul. Nowowiejskiego 26). Celem GCI jest udzielanie pomocy absolwentom szkół średnich i wyższych, bezrobotnym, poszukującym pracy lub zamierzającym rozpocząć działalność gospodarczą. – Udzielamy również porad w redagowaniu oferty pracy, napisaniu CV i listu motywacyjnego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Udostępniamy bezpłatnie dostęp do internetu w celu poszukiwania ofert pracy, informujemy w jakich serwisach są ciekawe propozycje. Sami tworzymy bazę firm tzw. kiosk z pracą, gdzie gromadzone są oferty pracodawców – mówi Magdalena Kręciwilk z GCI.
Umiejętności poruszania się na rynku pracy powinno się zdobywać od najmłodszych lat. Jednym z zadań GCI jest organizowanie warsztatów szkoleniowych dla uczniów. W ubiegłym roku przeprowadzono dwa projekty: “Częstochowa moja przyszłość”, którym objęto uczniów klas szóstych szkół podstawowych, oraz “Szkoła marzeń”, realizowany w Gimnazjum w Starczy. Na dniach rozpoczną się warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej szkół częstochowskich. – Współpracę z nami może podjąć każda palcówka edukacyjna – zachęca M. Kręciwilk. Zrealizowano również projekt dla dorosłych: “Jak rozpocząć działalność gospodarczą i odnieść sukces krok po kroku”, który cieszył się dużym zainteresowaniem (I termin – 15.12.2005, II termin – 12.01.2006). Do tej pory w GCI zarejestrowało się ponad 300 osób. – Połowa z nich ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą – mówi M. Kręciwilk.

Agencja Rozwoju Regionalnego i Gminne Centrum Informacji
ul. Nowowiejskiego 26, Częstochowa, tel./fax. (034) 360-56-88, 360-57-47, www.gci.czestochowa.pl
www.arr.czestochowa.pl

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się: