- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Inauguracja sezonu artystycznego Zespołu ,,Śląsk” i odznaczenia za zasługi dla kultury polskiej

Już po raz 71. artyści zainaugurowali nowy sezon. Kolejny rok pełen wyzwań symbolicznie rozpoczęli koncertem ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo-narodowym. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” – tych piosenek nie mogło zabraknąć podczas inauguracji. Balet tradycyjnie wkroczył na scenę trojakiem, by w dalszej części zaprezentować znane, lubiane i podziwiane przez dziesięciolecia choreografie, m.in: „Taniec chustkowy”, „Koziery” oraz tańce narodowe „Kujawiak-oberek” i „Krakowiak”. W dynamicznym i kolorowym widowisku artyści zaprezentowali zaledwie fragment swojego bogatego repertuaru, który w nowym sezonie będą mogły podziwiać kolejne rzesze publiczności w Polsce i na świecie. Wspaniała atmosfera koncertu i gorące brawa w podziękowaniu, niech będą dobrą wróżbą na nowy sezon.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestnictwa w inauguracji znaleźli się m.in. pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik – doradca w Kancelarii Prezydenta RP, pan Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Inauguracja sezonu to także dobra okazja do wyróżnień. Zasłużeni artyści i pracownicy Zespołu „Śląsk” odebrali w tym dniu odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę: srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz złote i srebrne medale za długoletnią służbę. Aktu dekoracji dokonała pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik Doradca Społeczny Prezydenta RP.

Tuż przed koncertem wyróżnienia nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczył  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury pan Szymon Giżyński. Resortowe odznaczenia, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał śpiewak, solista i tancerz Sławomir Danielski oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – wicedyrektor ZPiT ,,Śląsk” Tomasz Janikowski i Danuta Smyła – kierownik orkiestry i koncertmistrz. Odznaczenia przyznane zostały za osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę kultury.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wchodzi w kolejny sezon artystyczny po intensywnym roku jubileuszowym, który przyniósł m.in. podwójną platynę i kolejną statuetkę Fryderyka za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni współczesne” oraz Fryderyka za płytę „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje”. Oprócz koncertów jubileuszowych w całej Polsce, artyści podróżowali także poza granicę kraju, koncertowali we Francji, Włoszech i Brazylii. Decyzją Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zostały nominowane do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Wydarzenie roku – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie.

Podczas gdy w Koszęcinie trwał koncert inauguracyjny, w łomżyńskiej Hali Kultury Dyrektor Zbigniew Cierniak odebrał w imieniu Zespołu Nagrodę I stopnia i Medal Zygmunta Glogera. Wyróżnienie przyznawane jest przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Łomży. Konkurs glogerowski jest organizowany od 1983 roku, a grono jego laureatów każdego roku poszerzane jest o kolejne nazwiska wybitnych przedstawicieli polskiej nauki oraz działaczy kulturalnych i społecznych. Każdego roku wyróżniani są twórcy i badacze kultury, a także ci, którzy działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na małe ojczyzny. O nagrodę dla Zespołu „Śląsk” wnioskował Związek Górnośląski.

W rozpoczętym oficjalnie sezonie artystycznym 2023/2024 przed Zespołem „Śląsk” kolejne wyzwania, z których dziś warto wymienić te najbliższe. Wchodzimy w nowy rok działalności z bagażem dobrych doświadczeń. Obsypane nagrodami „Pieśni współczesne” będą miał swoją kontynuację – trwają nagrania do drugiej części albumu. W listopadzie artyści baletu i soliści chóru wyruszą w podróż do Japonii, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – “FOLK CROSSROAD” – tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. W grudniu z kolei artyści ponownie zagoszczą w Brazylii, gdzie zaprezentują repertuar najpiękniejszych polskich kolęd, a wiosną 2024 roku będą zdobywać serca bałkańskiej publiczności koncertując w Bułgarii, Rumunii i Mołdawii. Zapowiada się kolejny, bogaty w wydarzenia rok działalności.

 

 

źródło ZPiT ,,Śląsk”

Podziel się: