- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Huta w percepcji plastyków

Pomysł pleneru pojawił się w 2004 roku. Sprawcami byli rzeźbiarz Mariusz Chrząstek i dyrektor hotelu Mercure-Patria Jacek Wszendybył. Ich rozmowy z ówczesnym dyrektorem huty Andrzejem Stokłosą zaowocowały. Teraz, dzięki kontynuacji, plener wpisuje się w do kalendarza kulturalnego Częstochowy i staje się tradycyjnym już przedsięwzięciem ukazującym hutnicze tradycje miasta
i regionu. W tym roku ISD Huta Częstochowa organizuje to przedsięwzięcie
we współpracy z Muzeum Częstochowskim.
Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono wielu cenionych częstochowskich plastyków. Są to: Aleksandra Banek, Grzegorz Banaszkiewicz, Beata Charaziak, Stanisław Charaziak, Bartosz Frączek, Halina Fleger, Jolanta Jastrząb, Beata Karankiewicz, Włodzimierz Karankiewicz, Henryk Kmieć, Tadeusz Kosela, Jarosław Kweclich, Jacek Łydżba, Urszula Łyko-Katus, Tomasz Man, Tomasz Musiał, Alicja Nadolska, Maria Ogłaza, Władysław Ratusiński, Robert Sękiewicz, Krystyna Szwejkowska, Anna Wawrykowicz-Żakowicz, Agata Żmudzińska, Agnieszka Żmudzińska.
Artyści odwiedzili wydziały ISD Huta Częstochowa. Dla niektórych z nich było to kolejne spotkanie z częstochowską hutą i kolejny udział w hutniczym plenerze. Huta wyzwala nieokiełznane emocje i wiele skojarzeń, jak to podkreślił dyr. Andrzej Stokłosa. Procesy technologiczne i gra świateł dostrzegane przez artystów urastają do rangi magicznych obrazów, pełnych ekspresji i barw. Artyści nie poprzestają na uwiecznieniu realistycznego pejzażu, odwołują się też do wizji abstrakcyjnych.
Dla ISD Huta Częstochowa organizacja pleneru jest formą podkreślenia związków
z życiem artystycznym miasta oraz sposobem promocji przedsiębiorstwa. Inicjatywa jest jednocześnie cenna dla miasta, którego huta jest integralną częścią.

UG

Podziel się: