- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Gąszczyk zasługuje na ochronę! Cz. 3

 

 

Jak już wykazałem wcześniej Gąszczyk jest wartościowy przyrodniczo ze względu na swą bioróżnorodność. Na małym obszarze występują gatunki leśne, gatunki naskalne i gatunki związane z rozlewiskiem. Bogata jest i flora, i fauna. Tym razem zapraszam na obserwacje ptaków. Ptaki w Gąszczyku można obserwować przez cały rok. Na wychodniach skalnych obserwowałem oskuby sójki, czyli pióra oskubane z ofiary przez jastrzębia gołębiarza. Na starych dębach i bukach można obserwować i posłuchać jak dzięcioł duży poszukuje larw drewnojadów.

Pośród wysokich drzew śpiewają wiosną kosy i drozdy, i budują swoje gniazda. Na skraju lasu pośród gęstych krzewów gniazduje kapturka, pierwiosnek lub też raniuszek. Raniuszki na miejsce gniazdowania często wybierają tarninę, a zdarza się, że i jałowiec.

 

 

 Oto raniuszek w czasie budowy gniazda na jałowcu

 

Jałowców w Gąszczyku jest mało, ale zdarzyło mi się obserwować przez trzy dni jak para raniuszków budowała swoje gniazdo w jałowcu, od strony północnej, na skraju lasu.

Ciekawe jest to, że ten mały ptaszek buduje duże gniazdo z włókien roślinnych, porostów, mchów i pajęczyn pająków. Gniazdo jest zamknięte z małym otworem wejściowym. Mały raniuszek ma stosunkowo duży ogon, więc i gniazdo musi być większe. Swoje gniazdo raniuszek mości piórkami okrywowymi innych ptaków i często korzysta z oskubów sójki czy też bażanta.

Na rozlewisku i nad samą Wartą rosną licznie wierzby. Spokojny i niedostępny teren z wierzbami to dobre miejsce do zakładania gniazd przez remiza. Muszą jednak na wierzbach być cienkie i zwisające gałązki, bo na takich właśnie gałązkach remiz wije swoje kunsztowne gniazdo. Remiz uważany jest za mistrza budownictwa spośród ptaków. Gniazdo buduje z puszystych włókien roślinnych, z kwiatostanów pałki wodnej i z wierzby.

 

 

 

Oto piękne gniazdo remiza z osobliwym wejściowym gankiem. Takie zdjęcie widuje się rzadko, nawet w przewodnikach przyrodniczych.

 

Na zachodnim skraju Gąszczyka, na pniakach, w grudniu obserwowałem dwa oskuby z kowalika. Jak podaje literatura na kowaliki poluje krogulec. Ten drapieżnik poluje w lasach, doganiając swoje ofiary nawet pośród drzew. Jest niezwykle sprytny. W Europie krogulec jest gatunkiem wymierającym.

 

NIKODEM MĄCZYŃSKI

Zainteresowanym kontaktem z autorem cyklu

podajemy adres do korespondencji:

nikodemmaczynski@wp.pl

Odsyłamy także do kanału YouTube, gdzie pan

Nikodem zamieszcza filmy „Nikodem po Jurze”

 

 

 

 

Podziel się: