- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Częstochowa otrzymała dofinansowanie na zakup tramwajów i remont linii

Zbudowana zostanie linia zasilania podstawowego i rezerwowego dla podstacji „Fieldorfa” i „Niepodległości” oraz dwie nowe podstacje trakcyjne wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi i technologicznymi. Przebudowana będzie podstacja trakcyjna „Czartoryskiego”. Powstanie też centrum sterowania wraz z klimatyzowanymi pomieszczeniami dla brygad utrzymania ruchu, pomieszczeniami biurowymi, szatniami i podręcznym magazynem dla potrzeb pogotowia sieciowego. Dwie pętle – ,,Fieldorfa” oraz ,,Kiedrzyńska” – zostaną przebudowane. Zostaną zamontowane światłowody dla systemu zdalnego sterowania podstacji; dla sieci światłowodowej powstanie też kanalizacja – obecna sieć jest zawieszona na słupach trakcyjnych.

W związku z planami uruchomienia w Częstochowie Systemu Informacji Pasażerskiej (który powstanie w ramach projektu miejskich węzłów przesiadkowych), w obrębie przystanków zamontowane zostaną – zgodnie z wytycznymi Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu – rury osłonowe i kable.

Jako że obecne uzbrojenie terenu koliduje z projektowanym układem torowo-drogowym, będzie ono przebudowane. Przebudowa obejmie też m.in. sieć telekomunikacyjną, kanalizację, sieć gazową i ciepłowniczą. Przygotowana zostanie również infrastruktura do montażu oświetlenia po wschodniej stronie sieci trakcyjnej. Słupy oświetleniowe po stronie zachodniej zostaną zdemontowane. W przypadku ewentualnego przesunięcia śladu torowiska w niezbędnym zakresie będą też przebudowane lub dobudowane elementy sygnalizacji świetlnej. Prace obejmą w końcu zagospodarowanie terenu i zieleni.

Łączna długość torowiska do przebudowy wyniesie ok. 13,5 km toru pojedynczego (od pętli na Północy do pętli na Rakowie, z wyłączeniem zmodernizowanego niedawno odcinka w al. Niepodległości oraz zajezdni MPK). Wykonawca na własny koszt opracuje tymczasową organizację ruchu oraz zapewni funkcjonowanie komunikacji, która na czas robót zastąpi tramwaje. W razie potrzeby zajmie się też wykonaniem tymczasowych przystanków czy rozjazdów dla odcinków jednotorowych.

Firma, która zwycięży w przetargu, na wykonanie robót budowlano-montażowych będzie miała maksymalnie 24 miesiące od rozpoczęcia realizacji zamówienia.

Przetarg na zakup i dostawę taboru tramwajowego wygrała bydgoska PESA (ona też wyprodukowała wcześniej dla Częstochowy twisty). Nowe pojazdy o długości od 28 do 32 metrów mają mieć od trzech do pięciu członów i minimum 70 proc. niskiej podłogi. Pojemność wagonu określono na minimum 200 osób

r

Podziel się: