- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

CZĘSTOCHOWA / Magistrat wyburzy historyczną bursę

 

 

Decyzja o zburzeniu i zbudowaniu od nowa bursy Liceum Słowackiego to pokłosie kontroli, która miała miejsce w 2015 roku. Wykazała ona zły stan techniczny obiektu, głównie pod kątem nie spełniania rygorów przeciwpożarowych. W ocenie Komendanta Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie konieczne było powiększenie wjazdu od strony al. Kościuszki, który do liceum prowadził przez bursę miejską oraz reorganizacja dróg ewakuacyjnych. To sprawiło, że magistrat chciał przeprowadzić remont placówki, który wiązał się z czasowym przeniesieniem liceum do innego budynku. Ten pomysł wniósł wiele obaw i silny sprzeciw całej społeczności szkoły, bowiem chodziły pogłoski, że władze miasta chcą już na stałe przenieść szkołę, a w historycznym gmachu zrobić np. hotel. Rozpoczęła się walka o szkołę. Były protesty przed liceum, pod magistratem i na sesji rady miasta. Sprawę mocno nagłośniły media. W efekcie władze miasta wycofały się ze swojego zamysłu. W 2017 r. przeprowadzono remont pomieszczeń szkolnych. Teraz planuje się zburzenie bury i postawienie nowego gmachu. Decydenci twierdzą jednak, że bursa musi być wymieniona, bowiem jest w złym stanie technicznym. Zapewniają jednocześnie, że będzie wpasowana architektonicznie w zabudowę Alei Kościuszki. Oby te zapewnienia się sprawdziły.

 

W projekcie obiekt ma zaplanowane cztery kondygnacje i blisko 2,4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Zakres zadania zakłada także wyposażenie pokoi i kuchni w meble i sprzęt oraz zagospodarowanie terenu.

Zaprojektowany budynek stanowić będzie uzupełnienie pierzei po wyburzeniu istniejącego budynku bursy. Projekt zakłada otwarcie budynku w poziomie parteru w celu wyeksponowania znajdującego się na terenie działki dziedzińca oraz budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego. Konieczność otwarcia elewacji budynku podyktowana jest również wymogiem zapewnienia właściwego dojazdu do budynku Liceum dla pojazdów Straży Pożarnej.

Jeżeli chodzi o zagospodarowanie wnętrza – na parterze, oprócz holu wejściowego, zlokalizowana zostanie stołówka (dla maksymalnie 80 osób) z zapleczem kuchennym, pomieszczenia techniczne  oraz ogólnodostępna toaleta przystosowana również dla osób niepełnosprawnych. Na pierwszym piętrze mieścić się będą biura, pomieszczenia pomocnicze i magazynowe oraz pokoje mieszkalne. Pokoje przeznaczone dla zamiejscowych uczniów będą także na drugim i trzecim piętrze, na drugim zlokalizowane zostanie także zaplecze magazynowe, a na trzecim – sala zajęć.

W sumie w całym budynku będą miejsca mieszkalne dla 93 osób, w 47 pokojach (prawie wszystkie mają być dwuosobowe). Budynek wyposażony zostanie w trzy klatki schodowe oraz windę wewnętrzną. Będzie też przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami –  wejście do budynku bezpośrednio z poziomu chodnika dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu, a na wyższe kondygnacje – poprzez hol, za pomocą windy dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec czerwca 2022 roku.

 

Zdjęcie pochodzi z 2015 roku, protestu uczniów i nauczycieli I LO przed Urzędem Miasta.

 

Podziel się: