- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Co się działo na Jasnej Górze w 2024 roku

 

 

Mijający rok 2024 upłynął dla wiernych w Polsce pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem tego programu duszpasterskiego była „chęć bliższego przyjrzenia się różnym powołaniom w Kościele, doświadczenia tego, że wszyscy jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni, że dzięki naszej różnorodności możemy się uzupełniać i wzajemnie sobie służyć tym, co każdy z nas otrzymał”

Do budowania tożsamości narodowej opartej na Bogu, by bronić wartości rodziny, Kościoła i Ojczyzny zachęcali pątnicy podczas tegorocznego pieszego pielgrzymowania. W trakcie rekolekcji w drodze mówili o sakramentach świętych i o konieczności powrotu do źródeł. Dla przybywających z terenu arch. częstochowskiej tegoroczny czas pieszego pielgrzymowania był dziękczynieniem bądź zaproszeniem Matki Bożej w znaku Jej Wizerunku Nawiedzenia.

Bardzo licznie w tym roku docierali wierni w sztafecie, którzy włączali się w pielgrzymki na jeden bądź kilka etapów. Wśród kompanii pojawiły się tradycyjnie dwie jednoczące służby mundurowe: 31. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy, w której szli przedstawiciele wojsk kilku państw i 18. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin.

Nie zabrakło też obcokrajowców np. w Pielgrzymce Krakowskiej przyszli młodzi głównie z Włoch (ponad 700 osób), w kompanii Bielsko-Żywieckiej Węgrzy, a Pieszej Pielgrzymce Radomskiej młodzi z Grodna na Białorusi. Łącznie byli pątnicy z 18 krajów świata, np. Brazylii, Kamerunu, Kenii, Madagaskaru, Meksyku a nawet Timoru Wschodniego.

 

Na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie 101 627 pątników:

– 237 pielgrzymek pieszych – a w nich 92 097 osób

– 215 grup rowerowych – 8 977osób

– 19 grup biegowych – 424 osób

– 2 rolkowe – 105 osoby

– 1 konna – 24 osób

 

Najliczniejsze pielgrzymki to

  1. Pielgrzymka Tarnowska – 7 000 osób
  2. Radomska Pielgrzymka Piesza – 6 tys. 135
  3. Krakowska Pielgrzymka Piesza – 6 tys

i 313. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 4,1 tys. pątników.

 

Najdłuższy szlak pokonały:

– 41. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Pustkowa – 652 km w 20 dni i ze Świnoujścia – 640 km w 19 dni

– 43. Pielgrzymka Kaszubska – grupa wyruszająca z Helu – 638 km w 19 dni

– 32. Pielgrzymka Ełcka: grupa z Suwałk – 560 km w 17 dni.

 

Jasna Góra najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce, to także historyczna twierdza i jedno z najbardziej znaczących miejsc dla polskich dziejów. Naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy chcą to miejsce poznać, zwiedzać czy tutaj uczyć się historii wychodzi Jasnogórskie Centrum Informacji (JCI), które oferuje oprowadzanie w 10 językach. W 2024 r. pielgrzymom, miłośnikom historii, architektury i sztuki jasnogórscy przewodnicy zaproponowali kolejne tematyczne szlaki.

W trakcie oprowadzania przez jasnogórskich przewodników wykorzystywane są od tego roku np. specjalne zestawy słuchawkowe, które pozwalają na komunikację między przewodnikiem, a oprowadzaną grupą.

W przygotowaniu jest aplikacja, która ułatwiłaby samodzielne zwiedzanie. Kody, które można zeskanować telefonem w celu uzyskania dostępu do informacji. Kody QR dostępne są już w przybudówce Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się bardzo często zwiedzana, zwłaszcza przez młodzież, droga krzyżowa w obrazach nazywana „Golgotą Jasnogórską”, autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy Jerzego Dudy-Gracza. Pod kodami kryją się rozważania, również dostępne w wielu językach oraz niecodzienna historia obrazów Dudy-Gracza.

Poznający historię Jasnej Góry mają do wyboru kilka tras, z czego najpopularniejsza także wśród osób z zagranicy to „standardowa”. W jej ramach zwiedzana jest Kaplica Matki Bożej z Cudownym Obrazem, Bazylika, Sala Rycerska czy muzeum w Bastionie św. Rocha, gdzie zgromadzone są pamiątki związane z wybitnymi postaciami Kościoła i Polski – św. Janem Pawłem II i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim.

W tym roku przewodnicy z Jasnogórskiego Centrum Informacyjnego zaproponowali kolejne nowe trasy tematyczne, wśród nich tę pozwalającą poznać jasnogórskie Via Crucis. To przede wszystkim monumentalna Golgota na Wałach, ale i jej miniatura w najnowszej Kaplicy św. Jana Pawła II. Jest również ta nazywana „Golgotą naszej codzienności”, czyli droga krzyżowa Jerzego Dudy Gracza i najstarsza, bo z XVIII wieku w Kaplicy Matki Bożej.

Można też było podążać szlakiem jasnogórskich nekropolii. Trasa ta obejmuje cztery miejsca: Kaplicę Matki Bożej, Bazylikę, Wieczernik, Kaplicę Pamięci Narodu. Na szlaku tym można także wyruszyć „śladami świętych i błogosławionych”, którzy byli związani z Jasną Górą. Jednym z „odcinków szlaku” jest tzw. Wieczernik, gdzie w arkadach wykonano techniką sgraffito postacie np. bł. Honorata Koźmińskiego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Sebastiana Józefa Pelczara, bł. ks. Jerzego Popiełuszki czy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W ramach trasy tematycznej ukazującej Jasną Górę jako Fortalitium Marianum oprócz Bastionu św. Rocha, który umożliwia podziwianie zachowanych oryginalnych murów obronnych z XVII w., zwiedzający poznają także Bastion św. Barbary, którego mury zbudowano z wapienia kredowego w XVII w. Obecnie znajdują się tutaj „Golgota Wschodu” i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania.

Jest też trasa poświęcona odsieczy wiedeńskiej oraz Janowi III Sobieskiemu, lecz w planach są już projekty związane m. in. ze świadectwami cudów i łask „zapisanych” w wotach i obrazach.

Szczególnie do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu skierowany jest projekt: „Wiktoria Wiedeńska i jej ślady na Jasnej Górze w kontekście wydarzeń w Polsce, Austrii, Szwecji oraz Francji w XVII wieku”

Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Hasłem Szlaku Paulinów jest „duchowość w drodze”. Całe przedsięwzięcie ma służyć ukazaniu roli Zakonu w historii Polski i społeczności lokalnych, a także prezentacji duchowości paulińskiej oraz dziedzictwa kulturowego i architektury zakonu.

Uzupełnieniem były czasowe wystawy w Sali Rycerskiej – między innymi zbiór fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II z lat 1979 – 1999.

Do końca grudnia 2024 roku przewodnicy JCI oprowadzili 110 grup w różnych językach również po Starej Bibliotece Jasnogórskiej (stan z 29 XII 2024 r.).

 

W sumie w 2024 r. przewodnicy JCI oprowadzili 4 231 grup (88 268 osób) z 74 krajów.

 

W pierwszej piątce oprowadzanych krajów znalazły się następujące państwa:

Polska (1 729 grup i 40 719 uczestników) (46,1 %) *

USA (950 grup i 16 343 uczestników) (18,5 %)

Niemcy (303 grupy i 9 183 uczestników) (10,4 %)

Włochy (311 grup i 6 240 uczestników) (7,0 %)

Hiszpania (150 grup i 3 228 uczestników) (3,6 %)

 

Pod względem językowym kolejność jest identyczna:

Język polski – 1 854 grupy i 41 543 uczestników (47,0 %) *

Język angielski – 1 249 grup i 20 423 uczestników (23,1 %)

Język niemiecki – 363 grupy i 10 599 uczestników (12,0 %)

Język włoski – 310 grup i 6 389 uczestników (7,2 %)

Język hiszpański – 295 grup i 5 544 uczestników (6,2 %)

 

Jasna Góra, to Sanktuarium Matki Bożej, duchowa Stolica Polski i pomimo tak licznie odwiedzających ją pielgrzymów i turystów, jest miejscem pełnym spokoju i duchowej głębi. Tutaj przynosimy nasze intencje, prośby, szukamy pocieszenia. Można tu również znaleźć ciszę, która pozwoli wsłuchać się w swoje wnętrze, na nowo odkryć obecność Boga w życiu, wejść w „duchową szkołę Maryi”. Paulini służą pątnikom w Sakramentach spowiedzi i Eucharystii, wspierając radą i będąc przewodnikami duchowymi.

 

 

Od wielu już lat, wierni z Polski i zagranicy mogą uczestniczyć w różnych spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach i dniach skupienia. W stały kalendarz jasnogórskich posług wpisują się:

 

Św. Jan Paweł II mawiał, że aby usłyszeć, jak bije serce narodu w sercu Matki wystarczy przyłożyć ucho do murów Jasnej Góry. Jednak niczym byłaby nasza posługa, gdybyśmy zapominali o najbardziej potrzebujących.

Od wielu już lat działa przy Sanktuarium Punkt Charytatywny. Do znajdującego się przy ul. Św. Barbary 6, punktu przychodzi tygodniowo ok. 200 osób. Są to przede wszystkim renciści i osoby na świadczeniach przedemerytalnych oraz rodziny z dziećmi. Niektórzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe, a inni wraz ze współmałżonkami, co oznacza, że w skali roku udzielamy realnej pomocy dla ok. 9.000 osób. Placówka finansowana jest głównie z funduszy klasztornych, a także pojawiają się przelewy pieniężne od darczyńców i ofiary indywidualne.

W Jasnogórskim Punkcie Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy 4200 osobom. Pogotowie ratunkowe wzywane było 37.

 

Jasnogórskie Kancelarie o. Przeora, o. Kustosza i inne wysłały ponad 150. 000 listów, i ok. 35.000 e-mailów.

 

Ponadto Jasna Góra prowadzi działalność apostolską i ewangelizacyjną poprzez radio „Jasna Góra”, dwumiesięcznik „Jasna Góra” i media społecznościowe.

Zespół Biura Prasowego zajmuje się tworzeniem informacji i relacji o wydarzeniach i życiu sanktuarium dla mediów i na stronę internetową, media społecznościowe: Twitter, Facebook oraz Instagram.

W czerwcu tego roku wystartowała nowa odsłona portalu internetowy Jasnej Góry, strona Jasnej Góry i biura prasowego.

Transmisje nabożeństw z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej można oglądać na żywo na kanale YouTube.

W 2024 roku łączna liczba oglądających to /28 024 852/ Najwięcej oglądających to mieszkańcy Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch, Francji, Białorusi, Holandii, Austrii, Ukrainy, Szwecji, Litwy, Słowacji, Norwegii, Hiszpanii, Czech, Australii,  Irlandii, Belgi.

Warto zauważyć, iż w dziesiątkach milionów należy liczyć udział wiernych łączących się za pośrednictwem TVP1, TVP3, TV Trwam, które regularnie transmitują codzienną i niedzielną Mszę św. i Apel Jasnogórski.

 

Jasnogórską Szopkę Bożonarodzeniową budowaną nawiedza co roku ponad 100 000 osób.

 

Jasna Góra powstała w XIV w., dlatego by dalej mogła być sercem i duchową stolicą naszej Ojczyzny, potrzebuje troski, opieki i remontów.

Obecnie jednymi z najważniejszych są pracę wykonywane na rzecz kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Będzie ona znajdowała się w dawnym Arsenale, czyli miejscu istotnym, także pod względem historycznym.

Prace remontowo-budowlane objęły również działający przy Sanktuarium Dom Pielgrzyma, w który sukcesywnie odnawiane i adaptowane do współczesnych warunków są poszczególne pokoje gościnne. Trwa również inwentaryzacja, która pozwoli na późniejsze wyjście naprzeciw potrzebom osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi; w budynkach w przyszłości planuje się założyć windy.

Radio Jasna Góra, wzbogaciło się o nowy stół emisyjny a co za tym idzie, wykonane zostały również niezbędne prace związane z wymianą okablowania, wykładzin itd.

Tegoroczne prace są na bardzo zaawansowanym etapie. Remonty są dość gruntowne, a zakres zadań szeroki. Trzeba scalić je w jedno i połączyć z bieżącymi potrzebami, by „Serce Polskiego Narodu” mogło dalej bić swoim rytmem.

 

Rok 2024 na Jasnej Górze obfitował również w wydarzenia muzyczne. Upłynął pod znakiem jubileuszy: 25-lecia Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz 20-lecia Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. To dzięki ich staraniom muzyczne dziedzictwo Zakonu Paulinów popularyzowane jest w Polsce i zagranicą. Odbyła się kolejna edycja festiwalu Gaude Mater związanego z częstochowskim sanktuarium oraz naukowa konferencja. Po raz 15. pielgrzymowali muzycy kościelni. Ukazały kolejne płyty z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna”.

Już od 22 lat w życie Jasnej Góry wpisują się Adwentowe Wieczory Organowe, które gromadzą wielu miłośników muzyki nie tylko z Częstochowy.

Od 4 lat odbywa się na Jasnej Górze „Wieczór z Księdzem Dolindo na Jasnej Górze” w kolejną rocznicę śmierci włoskiego kapłana. W ramach wieczoru odbywa się też koncert muzyki skomponowanej przez ks. Dolindo Ruotolo.

 

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, czy to w grupach zorganizowanych, czy indywidualnie mają również możliwość poznania sanktuarium i jego historii. Ze względu na rolę jaką pełni w Polskim Kościele jasnogórski klasztor, oraz współpracę z Konferencją Episkopatu Polski, ze stowarzyszeniami: Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Papieskimi Dziełami Misyjnymi oraz „Civitas Chrystiana” jak i wieloma innymi, często to owocuje także wydarzeniami kulturalnymi i naukowymi. Nie zabrakło w tym roku konferencji naukowych, prelekcji, jak np. w organizowane przez Jasnogórski Instytut Maryjny w drugą sobotę miesiąca „Sobotnie wykłady Maryjne” jak i wystaw tematycznych.

Nie można nie wspomnieć o bibliotekach Jasnogórskich bejmujących zbiór czasopism teologicznych w języku polskim i obcych, oraz książek, wydrukowanych po roku 1800. Książki wydane od XV do XIX wieku gromadzi Stara Biblioteka. Biblioteka Jasnogórska udostępnia zbiory własne jak również Biblioteki Starej i Archiwum Jasnogórskiego. Działa również przy sanktuarium biblioteka maryjna.

 

Słowa podziękowania składam wszystkim posługującym na Jasnej Górze siostrom zakonnym, pracownikom świeckim za zaangażowanie i wszelką pomoc we właściwym funkcjonowaniu Domu naszej najlepszej Matki i Królowej.

            Niech nasza obecność w tym świętym miejscu przemienia najpierw nas samych jak również, tych których Pan posyła do Duchowej Stolicy Polski.

            Wszystkim za wszelkie dobro, życzliwość i serce niech Pan przez ręce Maryi błogosławi. Szczęść Boże !!!

 

 

  1. Waldemar Pastusiak

Kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego

 

 

 

  1. Michał Bortnik

Dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry

 

 

 

Podziel się: