Jaskinia powstała na pionowej szczelinie. Jest to system salek, korytarzy i przełazów umieszczonych jedno nad drugim. Mają one myty charakter. W dolnej części jaskinia robi się obszerna i tworzy owalna sale. Zwiedzanie wymaga użycia liny, a niektóre części jaskini dostępne są tylko za pomocą trudnej wspinaczki. Wejście zamknięte jest stalowymi drzwiami.
OPIS JASKINI:
Otwór jaskini znajduje się w obszernym leju w ziemi. Z otworu zjeżdżamy 12 metrów na usypisko, którym schodząc osiągamy znacznych rozmiarów Salę za Kolumną. Przy jej końcu we wnęce urządzona jest kapliczka Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. We wstępnej części sali w 1966 roku znaleziono szkielet największego ze znalezionych w Polsce okazów niedźwiedzia jaskiniowego.
Dno sali pokrywa rumosz skalny. Na stropie występują polewy naciekowe. Jaskinia nie ma bocznych odgałęzień. Z sali startują w górę liczne kominy połączone na różnych poziomach korytarzykami. Całość ma charakter dość skomplikowanego labiryntu.
Jaskinia została odkryta przez poszukiwaczy szpatu. Zbadana po raz pierwszy 9 lipca 1954 roku przez członków STJ PTTK z Warszawy.
UG
BIBLIOGRAFIA:
- Szelerewicz M, Górny A., 1986, „Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej”, PTTK „Kraj”, Kraków-Warszawa
Fot. Internet
- Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
- Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.