- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Centrum Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi

 

 – Otwarcie nastąpiło, ale trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe.  Do końca roku oddamy już do użytku budowane przez nas Centrum. Będzie to miejsce kultywowania tradycji i kultury polskiej wsi. Na przykład znajdą tam miejsce przepiękne wieńce dożynkowe – artystyczne dzieła Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Celem Centrum jest gromadzenie dorobku materialnego wsi – urządzeń, maszyn i innych sprzętów używanych w przeszłości. Ale nie chodzi nam tylko o zbudowanie i otwarcie placówki muzealnej. Centrum ma być miejscem, gdzie nie tylko poznaje się tradycje polskiego rolnictwa, ale gdzie również kwestie nowoczesności i perspektyw dla rolnictwa będą aktualne. Będziemy prowadzić warsztaty w zakresie i produkcji rolniczej, jak i twórczości – malowania na szkle, haftu, koronkarstwa, ceramiki, rzeźby w drewnie. Spectrum działania Centrum będzie szerokie – od gromadzenia zbiorów o wartości muzealnej po działalność związaną z aktywnością współczesnego rolnika – mówi dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek. 

Uroczystego otwarcia Centrum dokonał Minister Wsi i Rozwoju Rolnictwa Robert Telus. Wśród uczestników uroczystości otwarcia obecni byli także Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, Dyrektor Generalny KOWR dr inż. Waldemar Humięcki.

Wiceminister Szymon Giżyński w swym wystąpieniu podkreślił rolę kulturotwórczą polskiej wsi. – Znamienity przedwojenny mąż stanu Władysław Grabski powtarzał że  wieś jest grupą wyjściową i wszystko co ważne w historii Polski wyszło ze wsi. Ale przestrzegał też że wieś też jest obszarem pewnej nieodwracalności  i jeśli coś się utraci, o czymś się zapomni, to już nigdy nie będzie okoliczności, że w takim samy, wartościowym stanie to będzie przywrócone. I właśnie Centrum służy, aby poniechać tej nieodwracalności, a wyjściowość oznaczała wierność tradycji, polskiej tożsamości, czyli przenoszenie tych wartości, z których polska wieś może i powinna być dumna, zwłaszcza w rozumienie tradycyjnym i historycznym. Biskup Andrzejewski był człowiekiem zahartowanym w boju i wielki praktykiem duszpasterstwo Solidarności Rolników Indywidualnych i duszpasterstwa dla polskich patriotów – powiedział Wiceminister Giżyński

Podziel się: