- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Było pięknie, dostojnie i koncertowo artystycznie – aktualizacja

 Organizatorami koncertu są: Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach z dyrektor Katarzyną Sosnowską na czele, oraz  Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, na czele z dyrektor Małgorzatą Majer-Sętowską. Od wielu lat koncerty odbywają się w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, dzięki otwartości księdza proboszcza Adama Glajcara. Tu 11 maja 2025 roku wystąpiła wspaniała młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Pod opieką swoich nauczycieli i pedagogów w mistrzowski sposób zaprezentowała ciekawy program artystyczny, który publiczność przyjęła owacjami na stojąco.
 – Już od 2008 roku Regionalny Ośrodek Kultury współorganizuje koncert poświęcony wybitnym śpiewakom Józefinie, Edwardowi i Janowi Reszkom. Początkowo koncert odbywał się w Garnku w gminie Kłomnice, a od trzech lat, dzięki i dobroci i uprzejmości księdza Adama Glajcara, w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie. Zmiana miejsca z pewnością wpłynęła na większy zasięg przedsięwzięcia i wzrost zainteresowania koncertami. Wielu osobom było ciężko dojechać do Garnka z Częstochowy, wówczas organizowaliśmy dojazdy. Obecnie gmina Kłomnice dowozi swoich mieszkańców, aby mogli uczestniczyć w wydarzeniu – opowiada dyr. Małgorzata Majer-Sętowska. 
Rodzeństwo Reszków związane było z regionem częstochowskim, gminami: Kłomnice, Kruszyna, Rędziny, Mykanów. Co trzeba podkreślić, to to, że śpiewaków odkrył na nowo śp. Krzysztof Pośpiech, częstochowski animator kultury, wychowawca wielu pokoleń młodych muzyków. Stąd od początku w ramach koncertów występują uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego w Częstochowie. – Dawniej współpracowaliśmy także z Filharmonią Częstochowską, a nawet Akademią Muzyczną w Łodzi, później także z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie, ale jak widać najlepsze efekty daje udział Szkoły Muzycznej. Wspólne działania realizujemy przez cały rok i cieszy nas, że tak uzdolniona młodzież staje się głównym wykonawcą koncertu. Ta współpraca ma swoją filozofię, bo komu mamy przekazywać wiedzę o rodzeństwu Reszkach, jak nie młodym ludziom. Tym sposobem dbamy o zachowanie tradycji i upowszechnianie kulturę. Szkoła – za co dziękujemy pani dyrektor Urszuli Ledwoń – pomaga nam  bardzo. To ona wyszukuje wspaniałych solistów i układa repertuar, który zawsze jest ciekawy  – dodaje Dyrektor.
Ksiądz Adam Glajcar podkreśla, że jego współpraca z GOK-iem w Kłomnicach i ROK-iem rozpoczęła się z chwilą, gdy przybył do Częstochowy w 2011 roku. – Spotkałem tu na swojej drodze wielu przyjaciół i ludzi otwartych na kulturę, w tym przede wszystkim panią Beatę Młynarczyk i panią Małgorzatę Majer-Sętowska. To poprzez te osoby wchodziłem w kulturę częstochowską, a że zawsze miałem ku temu zacięcie i chciałem coś stworzyć, stąd zrodziła się współpraca przy Festiwalu Reszków i Festiwalu Jurajskim, a przede wszystkim przy wspaniałym, choć dzisiaj już w mniejszej formule – Festiwalu Muzyki Sakralnej ,,Gaude Mater”. Na tej kanwie powstało ,,dziecko parafialne” ,,Sola Musica – Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej”, który po remoncie naszego instrumentu został zainagurowany w naszym kościele. Otwarcie na kulturę powoduje, że ludzie się zbliżają do siebie, lepiej się poznają; niezależnie od wyznania, bo w niczym się przecież nie różnimy. Tak samo potrzebujemy odbierać sacrum w różnej formie, nie tylko liturgicznej. A Szkoła Muzyczna czuje się u nas dobrze. Uczniowie i nauczyciele mówią, że: ,,świątynia ewangelicka jest dla nich salą koncertową”. To jest dla mnie niezwykle miłe i nie wyobrażam sobie, aby koncerty poświęcone rodzeństwu Reszków nie odbywały się w naszym kościele – powiedział ksiądz Glajcar.
Podziel się: