- Gazeta Częstochowska - https://gazetacz.com.pl -

Amazonki z modlitwą u Matki Bożej

 

 

Amazonki popularyzują wśród społeczeństwa przekonanie, że najlepszym sposobem na zaangażowanie się w walkę z chorobą są: profilaktyka i świadomość czym jest rak.
Specjalny list do amazonek przesłała Pierwsza Dama RP Agata Kornnhauser-Duda, która jest Ambasadorką Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce. Pierwsza Dama podkreśliła, że Amazonki „swoim działaniem jednoczą inne kobiety i dają wiarę, że nawet z najtrudniejszej sytuacji życiowej można znaleźć wyjście. (…) że „przyczyniają się do pogłębiania i umacniania wzajemnych relacji opartych na przyjaźni i solidarności, a także do budowania poczucia jedności”.

Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność wzrosła o około 4-5%. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce, u mężczyzn stanowi rzadkość.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 14% zgonów z tego powodu. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród mieszkanek krajów wysoko cywilizowanych, takich jak USA, Kanada, Australia czy kraje Europy Zachodniej.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2020 r. właśnie na raka piersi zmarło około 41,8 na 100 tys. Polek W 2015 r. ta liczba była mniejsza, ponieważ wynosiła 31,1, a w 2000 roku 30,2.

– Nowotwór piersi dosięga coraz więcej kobiet i sięga po coraz to młodsze pacjentki. Dlatego lekarze zachęcają do robienia badań kilka razy w roku, warto też wykonywać samobadanie w domu, aby wykryć nowotwór na wczesnym etapie, kobieta powinna raz w miesiącu badać sobie piersi.  Trzeba się badać, bo te kilka minut analizy medycznej może uratować życie – przekonują Amazonki.

fot. Jasna Góra

Podziel się: