Dziś, 6 lutego, rozpoczną czterodniowe rekolekcje duszpasterze Ludzi Pracy (6-9 II); 11 II – w obchodzony w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes Światowy Dzień Chorego trwać będzie modlitwa z chorymi i za chorych, odbędzie się także kolejny Sobotni Wykład Maryjny.
Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy
Swoje doroczne modlitewne spotkanie rozpoczną dziś po południu duszpasterze Ludzi Pracy. Ich rekolekcje potrwają do czwartku 9 lutego. Poprowadzi je wrocławski bp pomocniczy Maciej Małyga.
Na ich program składają się konferencje, spotkania duszpasterskie będące okazją do wymiany doświadczeń kapelanów posługujących w różnych środowiskach. Codziennie o godz. 8.00 księża celebrują w Kaplicy Matki Bożej wspólnotową Mszę św.
Pierwsze Duszpasterstwa Ludzi Pracy powstały w 1973 r. Księża wspierali strajkujących robotników, na terenie zakładów odprawiali Msze św. i spowiadali. Razem z przedstawicielami „Solidarności” przypominali, że najważniejszy jest człowiek, upominali się o godność pracowników i ich prawa. Za swą postawę wielu było represjonowanych. To dlatego ważnym zadaniem dzisiejszego Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest także podtrzymywanie tradycji historyczno-patriotycznych.
Celem Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest wzmocnienie moralne i rozwój duchowy ludzi pracujących, pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym, a także wspieranie ludzi bezrobotnych.
Środowisko duszpasterzy Ludzi Pracy skupia się wokół spuścizny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który we wrześniu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę robotników Huty „Warszawa” na Jasną Górę. Od tego czasu co roku robotnicy z różnych części Polski pielgrzymują do Częstochowy w trzecią niedzielę września.
11 lutego – modlitwa z chorymi i za chorych
W obchodzony 11 lutego Światowy Dzień Chorego także na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa z chorymi i za chorych. Sanktuarium od wieków znane jest jako miejsce wielu uzdrowień na duszy i ciele. Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Po Eucharystii sprawowane będzie nabożeństwo lourdzkie, czyli indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Jasna Góra od wieków uznawana jest za miejsce wyjątkowych cudów, także uzdrowień, niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia. Świadczą o tym liczne świadectwa zapisywane od wieków w specjalnych księgach „Cudów i łask” wyproszonych za wstawiennictwem Jasnogórskiej Maryi. Widocznym znakiem są też umieszczone w Kaplicy Matki Bożej kule czy białe laski niewidomych. Wszyscy, którzy w jasnogórskiej księdze złożyli swoje świadectwa, podkreślają, że czuli bezpośrednią interwencję i pomoc Jasnogórskiej Pani.
- Światowy Dzień Chorego przebiegać będzie pod hasłem: „Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”. Święto to zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich 13 maja 1992 r.
Sobotni Wykład – „Objawienia Maryjne – ślady Boga w historii”
Dla wszystkich, którzy chcą poznać i pokochać Matkę Jezusa 11 lutego w Kaplicy Różańcowej o godz. 19.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Sobotnich Wykładów Maryjnych. Kontynuowany będzie temat „Objawienia Maryjne – ślady Boga w historii”. Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie. Wykłady mają charakter otwarty.
Maria Bareła, Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews