Trzy gminy tworzą Park Regionalny


Częstochowa, Konopiska i Poczesna podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Regionalnego Parku Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To szansa na powstanie w naszym regionie nowych kilku tysięcy miejsc pracy

Jak już pisaliśmy Ministerstwo Gospodarki zamierza utworzyć pięć lub sześć regionalnych parków specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z wytycznymi park musi mieć co najmniej 100 hektarów zwartej powierzchni, przeznaczonej pod przemysł oraz regulowany stan prawny. Ponadto teren powinien być ujęty w strategii rozwoju regionu, być uzbrojony i mieć dobrą komunikację.
Magistrat planował dwie lokalizacje parku – na terenie po zrestrukturyzowanej Hucie Częstochowa oraz w Młynku Sobuczynie, w okolicy mieszczącego się tam wysypiska śmieci. Pierwszą odrzucono, nie mogąc porozumieć się z zarządcą pohutniczych terenów – firmą Operator. Uznano zatem, że na park doskonale nadaje się drugie miejsce. Po pierwsze miałby tam świetną komunikację – planowana jest tam budowa autostrady północ-południe. Po drugie grunty te należą do gminy Częstochowa, a dokładnie Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Dodatkowo uzbrojenie terenu i budowa nowej drogi odciążyłyby szlak, którym obecnie dostarczane są do składowiska odpady, biegnący przez okoliczne wioski, co byłoby to z dużym pożytkiem dla tamtejszych mieszkańców.
Park Regionalny w początkowej fazie obejmowałby obszar 120 ha. Jak informują sygnatariusze porozumienia w perspektywie mógłby zostać powiększony o dalsze 100 ha, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie omawianych terenów znajdują się działki Agencji Nieruchomości Rolnych, mogących stanowić rezerwę dla rozwoju parku. Ponadto władze gminy Poczesna zamierzają pod inwestycje przekazać tereny dawnego poligonu wojskowego.
Wniosek o utworzenie Częstochowskiego Parku Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sobuczynie przesłano już do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jako pierwsza ma weryfikować projekty. Znalazł się w nim wspomniany list intencyjny oraz podstawowe dokumenty dotyczące terenu, m.in. mapy sytuacyjne i ewidencyjne, wykazy działek, wypisy z ewidencji gruntów oraz odpisy z Ksiąg Wieczystych SA, planu zagospodarowania przestrzennego i badań geologicznych.
Wniosek będzie rozpatrzony w Ministerstwie, według atrakcyjności lokalizacji dla inwestorów, poparcia województwa i władz lokalnych dla projektu, wiarygodności źródeł finansowania i czasu realizacji projektu. Jak zapewniają sygnatariusze wszystkie te kryteria częstochowski wniosek spełnia.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *