Pracownik socjalny – korzyści i zagrożenia płynące z ustawy


Zawód pracownika socjalnego do dzisiaj nie doczekał się regulacji jego statusu. 19. stycznia br. Sejm RP przedstawił projekt ustawy o zawodzie pracownika socjalnego

20. marca br. w Urzędzie Miasta Częstochowy, podczas konferencji zorganizowanej przez częstochowską “Solidarność”, pracownicy socjalni, szefowie instytucji społeczno-socjalnych, parlamentarzyści województwa śląskiego i przedstawiciele związków zawodowych dyskutowali na temat projektu nowej ustawy. – Cieszy nas fakt, że w ogóle projekt powstał, choć nasze postulaty są ujęte tylko w 15 procentach – mówi Andrzej Gocłowski z Ruchu Pracowników Socjalnych “Pomarańczowa Inicjatywa”. Ruch powstał w ubiegłym roku w celu walki o dobrą ustawę o zawodzie oraz samorządzie zawodowym pracownika socjalnego, który reprezentowałby interesy środowiska. – Chodzi nam głównie o wypracowanie lepszych standardów, by poprawić jakość pracy pracownika socjalnego. W Polsce jest około 20 tys. pracowników socjalnych, a potrzeba ich 150 tysięcy – dodaje Piotr Polak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych.
Projekt ustawy, który powinien już przejść etap konsultacji międzyresortowych w rządzie przed wprowadzeniem go do laski marszałkowskiej, ma służyć wzmocnieniu roli pracownika socjalnego jako profesjonalisty działającego na rzecz integracji społecznej osób ubogich i wykluczonych społecznie. Nowa ustawa określa zawód pracownika socjalnego jako zawód zaufania publicznego, jakim jest w istocie, i wprowadza samorząd zawodowy, stojący m.in. na straży przestrzegania etyki i standardów zawodowych. Zainteresowani dostrzegają jednak kilka wad w projekcie m.in. brak prawa do wcześniejszej emerytury, brak gwarancji minimalnego wynagrodzenia. – Nasze działania są ograniczone głównie z powodu małej liczby osób pracujących w tym zawodzie. Możemy przeprowadzić wywiad raz na trzy miesiące. To zbyt rzadko, by dobrze świadczyć usługi, bo potrzeby są znacznie większe – stwierdza Piotr Polak.
Parlamentarzyści regionu częstochowskiego obiecują poparcie dla ustawy w procesie legislacyjnym.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *