Sprawa dla radnego
Małgorzata Beata Siadlak i Janusz Siadlak gościli w biurze rady miasta. Collegium Cantorum to wielki ambasador częstochowskiej kultury
Spotkanie robocze, typowe dla radnych, ale goście wyjątkowi. Chór Akademicki Politechniki Częstochowskiej Collegium Cantorum to jeden z najlepszych chórów w Polsce i zdobywca wielu pierwszych nagród w świecie. Od Chin po Argentynę, od USA po Norwegię. W kraju miejsca ich sukcesów należałoby wymieniać z mapą w ręku.
Jeśli spotkanie z radnymi, to wiadomo, że chodzi o finanse. W dzisiejszych czasach trudno jest funkcjonować chórowi amatorskiemu, który osiągnął poziom najlepszych chórów profesjonalnych. To trzeba cenić. Na wyżynach światowej kultury panują takie same prawa, jak w biznesie. Na koncert trzeba jakoś dolecieć, zamieszkać w hotelu, itd. Nerwowe szukanie sponsora przed każdym zagranicznym występem jest znakiem czasu, ale nie daje poczucia stabilizacji i jest po prostu męczące. Na dłuższą metę odbije się to na jakości śpiewu, zważywszy, że menedżerem zespołu jest chórzystka, Małgorzata Beata Siadlak.
Co na to miejskie władze? Te uchwałodawcze, czyli radni, zanim coś doradzą lub uchwalą, najpierw wysłuchają, zajrzą w ciasny budżet roku 2007. Muszą jednak pamiętać, że po każdym wygranym konkursie w świat idą słowa, że oto zwycięzcą zostało Collegium Cantorum z Częstochowy! Czysta, szlachetna reklama miasta. Nie pudrowana, nie kraszona kolorowym blichtrem.
Collegium Cantorum ma 20 lat!
Chór powstał w 1987 roku. Jego założycielem i dyrygentem jest niestrudzony, wybitnie uzdolniony Janusz Siadlak. Swe solidne, wyższe wykształcenie muzyczne i chórmistrzowskie ciągle szlifował u najlepszych dyrygentów i przedstawicieli światowej chóralistyki m.in. prof. Heinricha Poosa z Frankfurtu nad Menem, u dr Hansa Jaskulsky`ego z Konserwatorium w Bochum, u dr Hayashi Hikaru z Uniwersytetu w Tokio i wielu innych. Wyróżniony wielokrotnie nagrodami dla “Najlepszego Dyrygenta” na festiwalach w kraju i zagranicą. W 1998 roku otrzymał nagrodę Wojewody za całokształt pracy artystycznej, a w 2000 roku nagrodę Prezydenta miasta Częstochowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. “Twórca Roku 2000” i “Człowiek Roku 2000” to kolejne wyróżnienia i splendory Janusza Siadlaka. Od czterech lat jest kierownikiem chóru w Zespole Pieśni i Tańca “Śląsk”.
Janusz Siadlak sprawił, że Collegium Cantorum to ścisła czołówka chórów w Polsce, porównywany przez znawców z najlepszym, zawodowym Polskim Chórem Kameralnym “Scholą Cantorum Gedanensis”.
Będziemy informowali czytelników, co w tym roku uchwalą radni w sprawie amatorskiego chóru, który śpiewa jak najlepsi profesjonaliści. Jesteśmy dumni z Collegium Cantorum i mamy się czym chwalić. Ciekawe, jak długo. Markowy chór, podobnie jak las, rośnie powoli, a ginie z dnia na dzień. Pamiętajmy o tym. Wszak sprawa dotyczy wyjątkowego ambasadora częstochowskiej kultury.
Radny miasta Częstochowy
Jerzy Nowakowski