Od 6. do 28. lutego trwa IV edycja akcji “Masz serce – otwórz do niego drzwi”
Akcja ma na celu rozpropagowanie idei rodzicielstwa zastępczego, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci w wieku od 8 do 14 lat i utworzenie banku rodzin zastępczych niespokrewnionych. – Chodzi nam o to, by jak najmniej dzieci przebywało w domach dziecka, by miały one szansę na życie w normalnej rodzinie – mówiła Lidia Zeller, zastępczyni dyrektora MOPS, podczas konferencji prasowej.
Chętni do założenia rodziny zastępczej zapoznani zostaną z prawami i obowiązkami rodziny zastępczej, zasadami jej finansowania oraz z organizacją opieki zastępczej w mieście, a przede wszystkim z możliwością uzyskania wsparcia i współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej i ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi. Porad udzielać będą pracownicy organizatora akcji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Dział Pomocy Dziecku, Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej (ul. Niepodległości 20/22; tel. 0343631819 wew. 22, 0343710282 wew. 22, poniedziałek – piątek od 7.30-15.00) oraz współorganizatorów: Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego (ul. Jan Pawła II 82), Miejskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego (ul. Jana III Sobieskiego 17b) i Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (ul. Nowowiejskiego 3).
Dlaczego rodziny zastępcze
Reforma systemu opieki nad dzieckiem wdrażana przez powiaty zakłada, by dziecko do 14 roku życia mogło wychowywać się w rodzinie. Jeżeli na skutek różnych okoliczności życiowych nie może być to rodzina naturalna, dziecko powinno zostać umieszczone w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej, w najgorszym przypadku w małych placówkach.
Organizowaniem opieki zastępczej na terenie powiatu, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, zajmują się powiatowe centra pomocy rodzinie lub podobne im jednostki i zespoły w ośrodkach pomocy społecznej. Na terenie miasta Częstochowy jest to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie Dział Pomocy Dziecku, Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej.
Pomoc dla rodziców
Funkcjonujące w Częstochowie trzy ośrodki adopcyjno-opiekuńcze ściśle współpracujące z MOPS-em zajmują się doborem, szkoleniem oraz przygotowaniem rodziców zastępczych oraz adopcyjnych do pełnienia opieki nad dzieckiem.
W 2006 r. pomocą objęto 342 rodziny zastępcze, w tym 261 rodzin zastępczych spokrewnionych z dzieckiem, 28 rodzin niespokrewnionych z dzieckiem; 2 niespokrewnione rodziny zastępcze o charakterze pogotowia
rodzinnego, 51 pełnoletnich wychowanków, którzy przebywali w rodzinach zastępczych. Ogółem w rodzinach zastępczych było umieszczonych 433 dzieci – 24 w wieku od 0 do 3 lat; 51 w wieku od 4 do 6 lat; 160 w wieku od 7 do 13 lat; 147 w wieku od 14 do 18 lat; 51 pełnoletnich wychowanków.
Efekty poprzednich edycji
W 2004 r. w trzech częstochowskich ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych 41 rodzin ukończyło szkolenie dla rodzin zastępczych i uzyskało świadectwo kwalifikacyjne, 20 rodzin zdecydowało się zostać dla dziecka rodziną zastępczą, natomiast 21 rodzin zainteresowanych było pełną adopcją dziecka. Ponadto 2 rodziny zostały zakwalifikowane do pełnienia funkcji niespokrewnionej z dzieckiem rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego. Dzięki temu od 11. października 2004 r. na terenie miasta funkcjonują dwa pogotowia rodzinne, w których łącznie może przebywać sześcioro dzieci.
W 2005 r. Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przeprowadził szkolenia, w rezultacie których utworzono 43 rodziny adopcyjne i 7 rodzin zastępczych. W wyniku szkoleń przeprowadzonych przez Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy utworzono 9 rodzin adopcyjnych, w których umieszczono 9 dzieci, oraz 7 rodzin zastępczych, w których umieszczono 11 dzieci. Szkolenia przeprowadził również Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, dzięki którym przeprowadzono 11 adopcji, utworzono 7 rodzin zastępczych, w których umieszczono 13 dzieci. Uruchomiono także Rodzinny Dom Dziecka Nr 2 w Częstochowie przy ul. Kolorowej 82 dla 6 dzieci.
W 2006 r. w trzech ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na terenie Częstochowy 26 rodzin ukończyło szkolenie dla rodzin zastępczych i uzyskało świadectwo kwalifikacyjne. 14 dzieci umieszczono w rodzinach zastępczych. 70 rodzin ukończyło szkolenie dla rodzin adopcyjnych i adoptowało dziecko. Jedna rodzina ukończyła szkolenie i otrzymała kwalifikacje do prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka.
Rodzinny Dom Dziecka
31. sierpnia 2006 r. otwarto w Częstochowie Rodzinny Dom Dziecka Nr 3, przy ul. Połanieckiej 175, gdzie aktualnie przebywa 4 dzieci – w perspektywie sześcioro. Jego dyrektorem został Zygmunt Michoń. Rodzina Michoniów wychowała już dwójkę własnych, dorosłych już dzieci.
Dom na Połanieckiej to budynek jednorodzinny otoczony ogrodem. Na potrzeby dzieci przeznaczono trzy sypialnie, świetlicę, stołówkę. Remont i wyposażenie sfinansował budżet miasta – przeznaczono na ten cel 43 tys. 100 zł.
– To był mój pomysł, ale decyzję podjęliśmy oboje z żoną. Córka mieszka w Warszawie, syn ma 19 lat, więc jest już dorosły i nasz dom zrobił się pusty. Teraz jest wesoło. Mamy z dziećmi dużo pracy, ale i wiele radości, wzruszeń. Syn nigdy nie miał brata, teraz całymi dniami bawi się z 6-letnim chłopcem, który jest u nas – opowiada Zygmunt Michoń.
URSZULA GIŻYŃSKA