19 kwietnia 2005 r. w 86. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP w Częstochowie, pod auspicjami Zarządu Okręgowego w kościele garnizonowym p.w. św. Jakuba odprawiona została Msza św. w intencji Papieża Jana Pawła II oraz inwalidów wojennych, koncelebrowana przez: ks. prałata Józefa Franelaka – proboszcza parafii, ks. prałata płka Stanisława Rospondka – kapelana kombatantów archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prałata Eugeniusza Stefaniaka. Prezes Zarządu Okręgowego ZIWRP – płk Michał Kamiński witając przybyłych powiedział: data powstania naszego Związku wiąże się z ofiarami I wojny światowej, w której poległo 10 mln żołnierzy a 20 mln zostało rannych.
Polacy pomimo, że nie byli stroną w tej wojnie, służąc z przymusu w armiach zaborców, ponieśli straty liczone w setkach tysięcy ofiar. Liczbę inwalidów wojennych powiększyły: wojna polsko-bolszewicka, powstania poznańskie i śląskie oraz II wojna światowa. Związek nasz od pierwszej chwili po dziś troszczy się o swoich członków i ich rodziny, zabiegając o uznanie wcześniej otrzymanych przywilejów, których władze III Rzeczypospolitej chcą ich pozbawić lub ograniczyć. Za zaszczyt poczytujemy sobie fakt – powiedział pułkownik – że w 1999 r. Ojciec Święty przyjął tytuł Honorowego Członka naszego Związku.
Ks. proboszcz powitał uczestników Mszy św. i z uznaniem odniósł się do heroizmu i patriotyzmu inwalidów wojennych, którzy niejednokrotnie po zaleczeniu ran ponownie wracali na front, a po wojnie pomimo trudno gojących się blizn, przez długie jeszcze lata pracowali ku chwale Ojczyzny. Ksiądz kapelan głosząc homilię, przytoczył słowa Ojca Świętego z orędzia telewizyjnego do chorych i inwalidów uczestniczących w Kongresie Eucharystycznym (Rzym 21 VII 1981) – “Wasze cierpienia nie są daremne: przyczyniają się one w sposób niepostrzeżony do wzrostu miłości, która ożywia Kościół”. Podczas Mszy Św. dało się słyszeć idące od ołtarza kościoła garnizonowego wołanie modlitewne kombatantów, które brzmiało: Janie Pawle II – przez 26 lat jednałeś ludzi na świecie, dziś, aczkolwiek odszedłeś na wieczną wartę, jednaj nasze serca dla dobra wiary, ojczyzny i braci. Ksiądz Pułkownik czyniąc odniesienia do “ceny” jaką Polacy za każdym razem musieli płacić podczas prób odzyskania niepodległości i niezawisłości – powiedział: “Są narody, które tak jak Chrystus znoszą cierpienia za całą ludzkość, za jej prawa i postęp”. Najwidoczniej los nam zgotował być liderami w owym cierpieniu.
Po zakończeniu Mszy Św. wiązanki kwiatów pod tablicą ZIW RP oraz przed pomnikiem Pana Marszałka złożyli wiceprezydent Halina Rozpondek, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, zastępca starosty Krzysztof Kubat, przewodniczący Rady Starostwa Wiesław Bąk oraz zarządy organizacji kombatanckich.
TADEUSZ GAŁECKI