Z udziałem przedstawicieli Episkopatu i rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Główna Suma została odprawiona o godz. 11.00. Przy znakach Światowych Dni Młodzieży trwała też modlitwa za młodych i ich spotkanie z papieżem w Lizbonie.
Prymas Polski, abp Wojciech Polak podkreślał w kazaniu, że Kościół choć naznaczony dziś kryzysami i doświadczeniami grzechów ludzi jest jedyną drogą do naszego bycia przy Chrystusie. Przypominał, że żaden człowiek niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem walki politycznej, i to, że każde ludzkie życie jest święte: „święte jest życie nienarodzonego dziecka i święte jest życie starca doświadczonego chorobą, święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem i bezdomnością, uciekającego przed głodem i wojną”.
Podczas Sumy tradycyjnie ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Wyszyński. Dziś mija 65-lat od ich złożenia na Jasnej Górze. Śluby to modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Powstały w roku 300-lecia lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza jako swoisty program odnowy życia religijnego i moralnego narodu. Zawierają m.in. zobowiązanie do ochrony życia, nierozerwalności małżeństwa, umacniania rodziny, dbałości o pokój, sprawiedliwość, dobre współżycie sąsiedzkie i społeczne oraz walki ze społecznymi przywarami: lenistwem, lekkomyślnością, marnotrawstwem, pijaństwem i rozwiązłością. Ponowienie ślubów poprzedził i zakończył dźwięk jasnogórskich fanfar.
Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego kard. Wyszyński napisał podczas swego uwięzienia przez komunistyczne władze w Komańczy – między 29 października 1955 r. i 28 października 1956 r. W trakcie rocznego internowania w tym miejscu prymas napisał też m.in. Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu.
Podczas Mszy św. delegacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” złożyła w darze dla Jasnej Góry obraz z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia, który jest patronem tej wspólnoty, propagującej przede wszystkim naukę społeczną kard. Stefana Wyszyńskiego.
Na program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej złożą się dziś jeszcze o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.