W niedzielę 9 listopada w miejscowości Łobodno (powiat kłobucki) w należyty sposób upamiętniono ofiary poległe z rąk niemieckich 2 czerwca 1944 roku w Łobodnie, w obozach koncentracyjnych oraz na frontach II wojny światowej.
Dotychczas płyta, na której widniało 35 nazwisk poległych łobodnian, była przymocowana do ściany remizy strażackiej, gdzie na pobliskim placu, w 1944 roku, stracono mieszkańców Łobodna, a ich ciała wystawiono na widok publiczny. Miejsce to pełni funkcję edukacyjną, upamiętnia lokalną historię, jest też szczególnie ważne dla rodzin pomordowanych. Ściana remizy nie była jednak dla płyty lokalizacją odpowiednią, dlatego pomyślano o bardziej godnym miejscu – na placu.
Inicjatorem zmian był prezes Stowarzyszenia „Dolina Okrzy”, Krzysztof Kowalczyk, który pozyskał środki na realizację projektu „W hołdzie poległym mieszkańcom Łobodna”, którego rolą jest kultywowanie pamięci o miejscowych wydarzeniach związanych z II wojną światową. – Ta lokalizacja miała kiedyś sens, ale ta płyta ostatecznie znalazła się gdzieś w kącie, po prostu zniknęła. Poza tym działy się tam różne rzeczy, w remizie są organizowane dyskoteki, imprezy okolicznościowe, nie raz, nie dwa płytę pamiątkowa potraktowano bez szacunku. Płyta była robiona w pośpiechu 30 lat temu, i nie wszystkie informacje na niej zapisane są zgodne z prawdą – mówi Krzysztof Kowalczyk.
W uroczystości 9 listopada zainaugurowała Msza Święta w miejscowym kościele. Ksiądz proboszcz M. Czerniewski w swym słowie akcentował poczucie dumy z bycia Polakiem, które towarzyszyło poległym i zamordowanym mieszkańcom Łobodna. – Oni umiłowali Ojczyznę, nie wahali się oddać za nią to co mieli najcenniejsze – swoje życie – mówił Kapłan.
Po Eucharystii uczestnicy wydarzenie przeszli na plac OSP Łobodno, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy.
W uroczystości udział wziął poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Poseł Giżyński nawiązując do kazania Księdza Proboszcza, w swym przemówieniu akcentował wartość ofiary mieszkańców, określając ją jako patriotyczny czyn dokumentujący oddanie dla swojego kraju.
W uroczystości wzięli też udział członkowie rodzin poległych w czasie II Wojny Światowej mieszkańców Łobodna oraz przedstawiciele Związków Kombatantów, Stowarzyszenia Wołyńskiej Brygady Bitwy pod Mokrą, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, Ligi Obrony Kraju, uczniowie miejscowej szkoły oraz mieszkańcy Łobodna. Niezwykła świadectwo odwagi Polaków przedstawił Józef Sowa, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Europy ds. Wygnańców, Przesiedleńców i Poszkodowanych przez III Rzeszę. Opisał mord jaki dokonali Niemcy na jego najbliższych – rodzicach i braciach – za udzielone schronienie partyzantom i Żydom. – Katowali ich, kopali, wrzucali do podpalonego domu. Moi rodzice zostali zamordowani, a nas dzieci wywieziono do obozu – mówi przewodniczący Sowa.
Podniosłość uroczystości nadały licznie wystawione poczty sztandarowe, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego oraz odczytanie Apelu Poległych.
Wzruszający był również wieczorek patriotyczny pt.: „Droga Polski do wolności”, z przedstawieniem przygotowanym przez uczniów miejscowego gimnazjum, pod kierunkiem Haliny Nowak oraz Adama Kowalika, koncertem piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Łobodnianki” oraz opowieści wojenne w wykonaniu zasłużonych kombatantów oraz członków rodzin poległych.
foto:
Kwiaty składa delegacja Prawa i Sprawiedliwości: sekretarz partii Grażyna Matyszczak, poseł Szymon Giżyński i wiceprzewodniczący Rady Miast i Gminy w Kłobucku Maciej Zielonka.
GUR