MIEJSKA GALERIA SZTUKI POLECA


Nocny performance: Wśród rozmaitych atrakcji programowych 11. Nocy Kulturalnej jedną z bardziej intrygujących może się okazać performance Artiego Grabowskiego CV. Makijaże szaleństwa.

To jednocześnie wydarzenie towarzyszące wystawie Dionizos. Współczesna odsłona mitu, dodatkowa egzemplifikacja wątku zakładania maski, transgresji i szaleństwa prezentowanego na tej wystawie.
Miejska Galeria Sztuki gościła już Artiego Grabowskiego, jednego z najwyżej cenionych artystów performance art młodego pokolenia, podczas 8. Triennale Sztuki Sacrum, w listopadzie 2013 r. Kolejny spektakl artysty doskonale wpisuje się zarówno w dionizyjską wystawę, jak i zmysłowy temat Nocy Kulturalnej.

Arti Grabowski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W ciągu 10 lat zrealizował ponad setkę działań, sugestywnych, pełnych humoru
i zmysłu krytycznego. Występował na najważniejszych Festiwalach Sztuki Performance, Festiwalach Teatralnych, przeglądach sztuki video w Europie, Azji, Ameryce Płn. i Płd. Od kilku lat współpracuje z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał, członek krakowskiego Stowarzyszenia “Fort sztuki”, współorganizator oraz kurator wielu imprez artystycznych w Polsce i Europie. Wraz z Anną Syczewską współtworzy kuratorsko-artystyczny duet “Toothsystem”.
Artysta tworzy swoje spektakle wg sprecyzowanego scenariusza, nie pozbawiając jednak odbiorców przekonania, że rzecz dzieje się spontanicznie i żywiołowo. Posługując się językiem ciała, body painting, starannie dobranymi rekwizytami, Grabowski tworzy ramy, w których iluzyjna przestrzeń spektaklu otrzymuje znamiona autentycznego doświadczenia, odbieranego przez uczestników.
Sobota, 28 czerwca, godz. 23.00, przestrzeń przed MGS. Wstęp za okazaniem karnetu 11. Nocy Kulturalnej.

Zmagania z martwą naturą
Jeszcze tylko przez tydzień (do 1 lipca) organizatorzy oczekują na zgłoszenia do konkursu fotograficznego Martwa natura w fotografii. To szósta edycja salonu fotograficznego, który z wydarzenia ogólnopolskiego stał się międzynarodowym, a od dwóch edycji odbywa się pod prestiżowym patronatem Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. Niesłabnące zainteresowanie konkursem wynika m.in. z oryginalnego tematu, który skłania fotografujących do poszukiwań nowego odczytania motywu malarskiego i to w całkiem odmiennym medium. Jury oceni fotografie jeszcze w lipcu, a wystawa pokonkursowa otworzy się w ostatniej dekadzie września.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *